9.3° Constanța Joi, 18 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6703
9.3° Constanța Joi, 18 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6703

Fernando Verdasco, victorios în faţa lui Andy Murray, în primul tur la Koln (ATP)

Replica API 16 octombrie 2020 | 23:13 1110

Tenismanul spaniol Fernando Verdasco l-a învins pe britanicul Andy Murray cu 6-4, 6-4, în prima rundă a turneului ATP de la Koln (Germania), dotat cu premii totale de 325.610 euro.

Verdasco (36 ani, 62 ATP), jucător căruia i-a fost refuzată participarea la Roland Garros, s-a impus într-o oră şi 40 de minute în faţa fostului lider mondial (33 ani), ajuns acum pe locul 115 în lume.

Murray conduce în meciurile directe cu 13-4, dar ibericul a ajuns la trei victorii consecutive, după opt ale scoţianului.

Pentru Verdasco este doar al doilea meci după pauza impusă de pandemie, în timp ce Murray a pierdut ultimele trei partide jucate.

În optimi, Verdasco îl va înfrunta pe principalul favorit, germanul Alexander Zverev.

Rezultatele înregistrate marţi în primul tur:

Fernando Verdasco (Spania) - Andy Murray (Marea Britanie) 6-4, 6-4

Lloyd Harris (Africa de Sud) - Kyle Edmund (Marea Britanie) 7-5, 7-6 (7/1)

Alejandro Davidovich Fokina (Spania) - Emil Ruusuvuori (Finlanda) 7-5, 6-4

Marin Cilic (Croaţia/N.8) - Marcos Giron (SUA) 6-2, 4-6, 6-3

Henri Laaksonen (Elveţia) - Daniel Altmaier (Germania) 3-6, 6-3, 7-6 (7/5)

Gilles Simon (Franţa) - Marton Fucsovics (Ungaria) 6-0, 6-3, conform agerpres.ro.