6.4° Constanța Vin., 19 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6704
6.4° Constanța Vineri, 19 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6704

Fotbal: Ajax Amsterdam a învins-o în deplasare pe PSV Eindhoven în derby-ul campionatului Olandei

Replica API 24 ianuarie 2022 | 00:00 754

Echipa Ajax Amsterdam a învins în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia PSV Eindhoven, duminică, în marele derby al campionatului de fotbal al Olandei, contând pentru etapa a 20-a a sezonului, scrie Agerpres.

Ajax a deschis scorul în prima repriză a meciului de pe Philips Stadion, prin Brian Brobbey (34) însă gazdele au egalat după pauză prin Mario Goetze (53). "Lăncierii" au obţinut victoria graţie golului marcat de Noussair Mazraoui, în minutul 74.

În urma acestui succes, Ajax Amsterdam a revenit pe primul loc în clasamentul din Eredivisie, depăşind-o cu două puncte pe PSV Eindhoven.

Pe poziţia a treia, la şase puncte de lider, se află Feyenoord Rotterdam, care s-a impus cu 4-1 pe terenul formaţiei NEC Nijmegen, într-un alt meci disputat duminică.

PSV Eindhoven - Ajax Amsterdam 1-2

Tot duminică se dispută şi ultimele două meciuri ale etape, Sparta Rotterdam - FC Utrecht şi RKC Waalwijk - Fortuna Sittard.