17.5° Constanța Joi, 28 Mar. 2024
Anul XX Nr. 6682
17.5° Constanța Joi, 28 Martie 2024 Anul XX Nr. 6682

Fotbal - Borussia Dortmund: Sezon încheiat pentru tânărul atacant Youssoufa Moukoko

Replica API 7 aprilie 2021 | 22:28 1317

Clubul german de fotbal Borussia Dortmund a anunţat că tânărul atacant Youssoufa Moukoko nu va mai juca în acest sezon după ce s-a accidentat la un picior, transmite presa internaţională, citează Agerpres.

Youssoufa Moukoko

Moukoko, în vârstă de 16 ani, a suferit o leziune a unui ligament când se antrena cu naţionala Under-21 a Germaniei în vederea Campionatului European de luna trecută. El a rămas pe banca de rezerve la meciurile din această competiţie. Germania s-a calificat în sferturi de finală după ce în ultima partidă din grupă a remizat cu România, 0-0.

Moukoko a devenit în acest sezon cel mai tânăr marcator din istoria Bundesligii şi a Ligii Campionilor. Atacantul a reuşit primul său în campionat când avea 16 ani şi 28 de zile. El a stabilit şi două recorduri de precocitate, debutând în Bundesliga la 16 ani şi o zi, iar în Liga Campionilor la 16 ani şi 18 zile.

Moukoko are trei goluri în 14 apariţii în Bundesliga.

În meciul de marţi cu Manchester City, din manşa întâi a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, echipa germană nu va conta nici pe Jadon Sancho, Axel Witsel şi Dan-Axel Zagadou, şi ei accidentaţi.

Cu şapte etape rămase din Bundesliga, Dortmund este pe poziţia a cincea, la 7 puncte de poziţia a 4-a, ultima care duce în Liga Campionilor.