20.7° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
20.7° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

Fotbal: Cagliari a remizat pe teren propriu cu Fiorentina în Serie A

Replica API 24 ianuarie 2022 | 00:00 629

Echipa Cagliari, cu mijlocaşul român Răzvan Marin integralist, a terminat la egalitate pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia Fiorentina, duminică într-o partidă din cadrul etapei a 23-a a campionatului de fotbal al Italiei, scrie Agerpres.

Gazdele au deschis scorul prin Joao Pedro, în debutul reprizei secunde (47), însă Fiorentina a reuşit să restabilească egalitatea prin Riccardo Sottil (75), în condiţiile în care a evoluat în zece jucători din minutul 64, după eliminarea spaniolului Alvaro Odriozola, jucător aflat în proprietatea clubului Real Madrid.

Arbitrul i-a arătat cartonaşul roşu direct lui Odriozola pentru că a oprit cu mâna mingea care se îndrepta către gol, după o lovitură de cap a lui Joao Pedro. Centralul a dictat penalty la faza respectivă, însă portarul Marco Terracciano a reuşit să apere şutul lui Joao Pedro (68).

Fiorentina a beneficiat la rândul ei de o lovitură de la 11 m în debutul primei reprize, ratată însă de Cristiano Biranghi (8).

În urma acestui rezultat, Fiorentina se menţine pe locul şase în clasament, în timp ce Cagliari se află pe poziţia a 18-a, la un singur punct de zona neretrogradabilă.