16.2° Constanța Joi, 25 Apr. 2024
16.2° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

Fotbal: Campioana Inter Milano, ţinută în şah de Atalanta în Serie A

Replica API 18 ianuarie 2022 | 00:00 721

Inter Milano, campioana en titre a Italiei la fotbal şi actualul lider al clasamentului, a obţinut doar o remiză albă, 0-0, pe terenul formaţiei Atalanta Bergamo, duminică, în cadrul etapei a 22-a din Serie A, scrie Agerpres.

Acesta este primul meci de la debutul sezonului în care gruparea "nerazzura" nu reuşeşte să înscrie. Inter riscă acum să cedeze şefia clasamentului rivalei AC Milan, în cazul în care aceasta va reuşi să se impună luni în partida de pe teren propriu cu Spezia.

Mijlocaşul Răzvan Marin a fost integralist la Cagliari în meciul pierdut la limită pe terenul formaţiei AS Roma (0-1). Elevii antrenorului Jose Mourinho au marcat golul victoriei prin portughezul Sergio Oliveira, care a transformat o lovitură de la 11 m în minutul 33, la primul său meci pentru ''giallorossi''.

Fundaşul Vlad Chiricheş s-a numărat printre titulari în întâlnirea pe care echipa sa, Sassuolo, a pierdut-o pe teren propriu în faţa formaţiei Hellas Verona (2-4). Eroul oaspeţilor a fost cehul Antonin Barak, autorul unei triple, în minutele 44, 57 şi 90+4. Barak a marcat al doilea gol în urma unui penalty acordat de arbitru pentru un henţ în propriul careu comis de Chiricheş, înlocuit în minutul 81.

Rezultate

Sâmbătă

Sampdoria Genova - Torino FC 1-2

Au marcat: Caputo (18), respectiv Singo (27), Praet (67).

Fundaşul Radu Drăguşin a fost integralist la Sampdoria.

Salernitana - Lazio Roma 0-3

Au marcat: Immobile (7, 10), Lazzari (66).

Ştefan Radu nu a făcut parte din lotul lui Lazio.

Juventus Torino - Udinese 2-0

Au marcat: Dybala (19), McKennie (79).

Duminică

Sassuolo - Hellas Verona 2-4

Au marcat: Scamacca (54), Defrel (67), respectiv Caprari (37), Barak (44, 57 - penalty, 90+4).

Venezia - Empoli 1-1

Au marcat: Okereke (73), respectiv Zurkowski (26).

AS Roma - Cagliari 1-0

A marcat: Oliveira (33 - penalty).

Atalanta Bergamo - Inter Milano 0-0

Portarul Ionuţ Radu a fost rezervă la Inter.