17.4° Constanța Joi, 25 Apr. 2024
17.4° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

Fotbal - Campionatul Franţei: Rareş Ilie, titular în premieră la Nice

Replica API 16 august 2022 | 20:26 746

Tânărul mijlocaş român Rareş Ilie a fost titular în premieră la OGC Nice în meciul de acasă cu Strasbourg, încheiat 1-1, duminică, în etapa a 2-a din Ligue 1.

Rareş Ilie, care are 19 ani, a jucat până în minutul 76. Primul meci al lui Nice din acest campionat s-a încheiat tot 1-1, la Toulouse. Ilie fusese folosit atunci din minutul 64, scrie Agerpres.

Fundaşul austriac de origine română Flavius Daniliuc a fost introdus la gazde în minutul 90+1. Portarul danez Kasper Schmeichel a debutat la Nice în această partidă.

În clasament, Nice, cu 2 puncte, este pe locul 11. Strasbourg, cu un punct, se află pe locul 14. PSG este deocamdată singura echipă cu două victorii în primele două etape, înaintea meciurilor de duminică.

Nice o va întâlni joi pe Maccabi Tel Aviv în manşa întâi a play-off-ului Europa Conference League.

Rezultate:

vineri

Nantes - Lille 1-1

Au marcat: Simon (28), respectiv Ismaily (76)

sâmbătă

AS Monaco - Rennes 1-1

Au marcat: Embolo (72), respectiv Laborde (59)

Penalty ratat: Disasi (Monaco, 33)

Cartonaş roşu: Fofana (Monaco, 15)

PSG - Montpellier 5-2

Au marcat: Sacko (39 - autogol), Neymar (43 - penalty, 51), Mbappe (69), Renato Sanches (88), respectiv Khazri (58), Tchato (90+2)

Penalty ratat: Mbappe (PSG, 23)

duminică

AC Ajaccio - Lens 0-0

Auxerre - Angers 2-2

Au marcat: Jeanvier (4), Hountondji (10), respectiv Diony (22), Salama (77)

Cartonaş roşu: Sinayoko (Auxerre, 57)

Troyes - Toulouse 0-3

Au marcat: Larouci (36), Ratao (54), Healey (85)

Reims - Clermont 2-4

Au marcat: Doumbia (23 - penalty), Balogun (30 - penalty), respectiv Andric (51 - penalty, 62), Cham (72), Bela (77)

Cartonaş roşu: Agbadou (Reims, 47)

Nice - Strasbourg 1-1

Au marcat: Delort (35 - penalty), respectiv Gameiro (56)

Meciul Lorient - Olympique Lyon a fost amânat.