Anul XX Nr. 6709
17.4° Constanța Miercuri, 24 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6709

Fotbal: Chelsea - Tottenham 2-2, în Premier League

Replica API 16 august 2022 | 00:00 636

O lovitură de cap a lui Harry Kane în minutul 90+6 a ajutat-o pe Tottenham Hotspur să smulgă remiza pe terenul lui Chelsea, scor 2-2, duminică, într-un derby londonez din etapa a 2-a a campionatului de fotbal al Angliei, informează Reuters.

Chelsea a condus după golul din minutul 19 al fundaşului Kalidou Koulibaly, venit în această vară de la Napoli. Pierre-Emile Hojbjerg a egalat în minutul 68. Reece James le-a readus în avantaj pe gazde în minutul 77, scrie Agerpres.

Antrenorul lui Chelsea, Thomas Tuchel, şi omologul său de la Spurs, Antonio Conte, fost la echipa de pe Stamford Bridge, au văzut cartonaşul roşu după fluierul final. Ei au avut o altercaţie în timpul partidei, când Conte a sărbătorit lângă banca lui Chelsea primul gol al formaţiei sale.

Chelsea şi Tottenham au câte 4 puncte după primele două etape.

Tottenham a obţinut o singură victorie în ultimele sale 38 de meciuri pe Stamford Bridge în toate competiţiile.

Rezultate:

sâmbătă

Aston Villa - Everton 2-1

Au marcat: Ings (31), Buendia (86), respectiv Digne (87 - autogol)

Brighton - Newcastle 0-0

Wolverhampton - Fulham 0-0

Penalty ratat: Mitrovic (Fulham, 81)

Arsenal - Leicester 4-2

Au marcat: Gabriel Jesus (23, 35), Xhaka (55), Martinelli (75), respectiv Saliba (53 - autogol), Maddison (74)

Manchester City - Bournemouth 4-0

Au marcat: Gundogan (19), De Bruyne (31), Foden (37), Lerma (79 - autogol)

Southampton - Leeds United 2-2

Au marcat: Aribo (72), Walker-Peters (81), respectiv Rodrigo (46, 60)

Brentford - Manchester United 4-0

Au marcat: Dasilva (10), Jensen (18), Mee (30), Mbeumo (35)