20.8° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
20.8° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

Fotbal - CM 2022: Portugalia, victorioasă cu 3-2 în faţa Ghanei. Ronaldo a scris istorie

A.F. 25 noiembrie 2022 | 00:00 542

Selecţionata Portugaliei a învins echipa Ghanei cu scorul de 3-2 (0-0), joi seara, pe Stadium 974 din Doha, în Grupa H a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar.

Seleccao a debutat cu o victorie, iar Cristiano Ronaldo a scris istorie într-un meci în care impresia a fost salvată de ultima jumătate de oră.

Cristiano Ronaldo (65 - penalty), Joao Felix (78) şi Rafael Leao (80) au înscris pentru portughezi, în timp ce golurile africanilor au fost reuşite de Andre Ayew (73) şi Osman Bukari (89), scrie Agerpres.

Prima repriză nu a fost deloc spectaculoasă, portughezii dominând jocul steril, în faţa unei echipe care s-a apărat supranumeric, grupat, fără a oferi spaţii.

Ronaldo a scăpat cu portarul şi s-a ciocnit cu Ati Zigi, nereuşind să controleze mingea (10). Cvintuplul câştigător al Balonului de Aur a avut o lovitură de cap imprecisă (13) şi un gol anulat (31), pentru fault în atac.

Otavio a şutat din marginea careului (36), dar Ati Zigi a reţinut, acelaşi Otavio expediind un şut-centrare peste poartă (45).

Ghana n-a avut nicio acţiune notabilă în ofensivă în prima repriză, încheind fără şut la poartă.

În partea secundă, Kudus a punctat la statistică (55), cu un şut de la 25 de metri, pe lângă ţintă.

În minutul 62 a avut loc o fază care a schimbat soarta meciului: Ronaldo a căzut uşor în careu la un duel cu Salisu şi arbitrul american a acordat penalty. În ciuda protestelor jucătorilor africani, arbitrul nu a urmărit reluările video şi nici nu a părut că s-a consultat cu arbitrii din camera VAR. Cristiano Ronaldo a transformat penalty-ul (65) şi a devenit primul jucător care marchează la cinci Cupe Mondiale diferite.

Selecţionata ''Black Stars'' s-a aruncat în atac, iar Kudus (72) a tras de la 24 de metri, dar Diogo Costa a prins balonul în doi timpi. Un minut mai târziu, acelaşi Kudus a centrat de pe stânga, iar Andre Ayew a profitat de erorile lui Dias şi Danilo (73), restabilind egalitatea.

Africanii încă să bucurau pentru golul egalării când Portugalia a marcat de două ori în decurs de trei minute: Joao Felix, lansat pe dreapta de Bruno Fernandes, l-a învins pe Ati Zigi (78), iar apoi Rafael Leao, bine găsit de Bruno Fernandes, a marcat la colţul lung (80). Leao a marcat la doar trei minute de la intrarea sa pe gazon.

Echipa antrenată de Otto Addo nu s-a resemnat şi a reuşit să reducă diferenţa în min. 89, când Abdul Rahman Baba a trecut uşor de Cancelo şi a centrat pentru Osman Bukari, care a înscris: 3-2.

Lusitanii au rezistat în cele zece minute adiţionale, însă la ultima fază portarul Diogo Costa a fost aproape să comită o gafă monumentală (90+10): după ce a reţinut o centrare înaltă, portarul lui FC Porto a pus minge pe gazon să o degajeze, fără a observa că în spatele său să afla un adversar; Inaki Williams a recuperat mingea, însă a alunecat şi a fost deposedat in extremis.

Cele două echipe s-au mai întâlnit o singură dată, la CM 2014, când Portugalia a învins cu 2-1 în grupă, prin autogolul lui John Boye şi reuşita lui Cristiano Ronaldo.

În celălalt meci al grupei, Uruguayul şi Coreea de Sud au terminat la egalitate, 0-0.

Următoarele partide din Grupa H vor avea loc luni 28 noiembrie, Coreea de Sud - Ghana (Education City Stadium - Doha, 15:00) şi Portugalia - Uruguay (Lusail Stadium- Al Daayen, 21:00).

Portugalia - Ghana 3-2 (0-0)

Au marcat: Cristiano Ronaldo (65 - penalty), Joao Felix (78), Rafael Leao (80), respectiv Andre Ayew (73), Osman Bukari (89).
Doha, Stadium 974: 42.662 spectatori
Cupa Mondială 2022 - Grupa H

Au evoluat echipele:
Portugalia: 22. Diogo Costa - 20. Joao Cancelo, 4. Ruben Dias, 13. Danilo Pereira, 5. Raphael Guerreiro - 10. Bernardo Silva (6. Palhinha, 88), 18. Ruben Neves (15. Rafael Leao, 77), 25. Otavio (14. William Carvalho, 56) - 8. Bruno Fernandes - 7. Cristiano Ronaldo (căpitan; 26. Goncalo Ramos, 88), 11. Joao Felix (17. Joao Mario, 88). Selecţioner: Fernando Santos.
Rezerve neutilizate: 1. Rui Patricio, 12. Jose Sa - 2. Diogo Dalot, 3. Pepe, 24. Antonio Silva, 16. Vitinha, 23. Matheus Nunes, 9. Andre Silva, 21. Ricardo Horta.
Ghana: 1. Lawrence Ati Zigi - 26. Alidu Seidu (2. Tariq Lamptey, 66), 18. Daniel Amartey, 23. Alexander Djiku (8. Daniel-Koffi Kyereh, 90+2), 4. Mohammed Salisu (25. Antoine Semenyo, 90+2), 17. Abdul Rahman Baba - 5. Thomas Partey, 21. Salis Abdul Samed, 20. Mohammed Kudus (11. Osman Bukari, 77) - 10. Andre Ayew (căpitan; 9. Jordan Ayew, 77), 19. Inaki Williams. Selecţioner: Otto Addo.
Rezerve neutilizate: 12. Ibrahim Danlad, 16. Abdul Manaf Nurudeen - 3. Denis Odoi, 14. Gideon Mensah, 15. Joseph Aidoo, 6. Elisha Owusu, 7. Abdul Fatawu Issahaku, 13. Daniel Afriyie, 22. Kamaldeen Sulemana, 24. Kamal Sowah.

Arbitru: Ismail Elfath; Kyle Atkins, Corey Parker (toţi din SUA); al patrulea oficial: Stephanie Frappart (Franţa)
Cartonaşe galbene: Kudus (45), A. Ayew (49), Seidu (57), Inaki Williams (90+1), Danilo (90+1), Bruno Fernandes (90+5).