Anul XX Nr. 6704
8.5° Constanța Vineri, 19 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6704

Fotbal - EURO 2020: Anglia a învins Croaţia cu 1-0

Replica API 14 iunie 2021 | 23:47 720

Naţionala Angliei a învins-o pe cea a Croaţiei cu scorul de 1-0 (0-0), duminică la Londra, pe stadionul Wembley, în Grupa D a turneului final al Campionatului European de fotbal - EURO 2020.

Englezii au avut primele ocazii ale partidei prin Foden și Phillips. Primul a lovit bara, iar șutul jucătorului de la Leeds a fost respins de portarul croat, scrie digisport.ro.

Sterling a decis primul meci al britanicilor

Perisic a replicat după câteva minute, cu un șut peste poartă, iar Trippier a bifat ultima ocazie a primei părți, din lovitură liberă.

După pauză, Modric l-a pus la încercat pe Pickford cu un șut pe jos, dar cei care au deschis scorul au fost britanicii. Phillips a creat o fază superbă, a trimis în careu pentru Sterling, iar acesta a reluat din prima direct în plasa porții adverse.

Kane a avut ocazia de 2-0, dar a tras peste poartă din poziție ideală. S-a terminat 1-0, iar englezii au făcut primul pas spre calificarea în fazele eliminatorii.

În următorul meci din grupe, echipa lui Southgate va juca, tot pe Wembley, în compania Scoției, iar Croația își va măsura forțele cu Cehia la Glasgow.