10.4° Constanța Sâm., 20 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6705
10.4° Constanța Sâmbătă, 20 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6705

Fotbal: Flamengo l-a demis pe antrenorul Renato Gaucho, după eşecul din finala Copei Libertadores

Replica API 3 decembrie 2021 | 00:57 714

Clubul brazilian Flamengo Rio de Janeiro l-a demis, luni, pe antrenorul Renato Gaucho, la două zile după eşecul de sâmbătă cu Palmeiras Sao Paulo (1-2) din finala Copei Libertadores de la Montevideo, transmite Reuters, citată de Agerpres.

Renato Gaucho

Flamengo, cu două succese în Copa Libertadores (1981, 2019) a anunţat într-un comunicat că după discuţii între ambele părţi, Renato Gaucho nu mai este antrenorul echipei din Rio de Janeiro. Gaucho a preluat Flamengo în iulie 2021, devenind al patrulea tehnician de pe banca tehnică după plecarea portughezului Jorge Jesus în iulie 2020.

În liga braziliană, Flamengo ocupă locul doi înaintea ultimelor sale patru meciuri, dar liderul Atletico Mineiro are nevoie de un singur punct în ultimele sale trai partide pentru a-şi asigura titlul.

În finala Copei Libertadores de sâmbătă, Palmeiras a deschis foarte repede scorul, în minutul 4, prin Raphael Veiga. Gabigol a egalat în minutul 72 şi a fost nevoie de prelungiri. Golul victoriei a fost reuşit de Deyverson, în minutul 95, după o greşeală a apărării adverse. Deyverson fusese introdus în minutul 91.

Clubul din Sao Paulo, care a învins anul trecut în ultimul act altă formaţie braziliană, FC Santos (1-0), devine prima echipă care îşi apără trofeul după argentinienii de la Boca Juniors (2000 şi 2001).