Anul XX Nr. 6673
4.7° ConstanÈ›a MarÈ›i, 19 Martie 2024 Anul XX Nr. 6673

Fotbal - Italia: AC Milan, învinsă cu 3-1 de acasă de Sassuolo

Replica API 29 noiembrie 2021 | 23:54 987

AC Milan a fost învinsă cu 3-1 de Sassuolo, pe San Siro, într-un meci din etapa a 14-a din Serie A, în care Vlad Chiricheş a jucat din minutul 89 la învingători, ce au avut un om în plus după eliminarea din minutul 77 a lui Alessio Romagnoli, cel care deschisese scorul, scrie Agerpres.

Milan a părut foarte obosită după meciul câştigat miercuri la Madrid împotriva lui Atletico, în Liga Campionilor. Echipa antrenată de Stefano Pioli are două înfrângeri consecutive în campionat (3-4 în deplasare cu Fiorentina în etapa trecută).

În poarta rossonerilor, Mike Maignan, refăcut după o accidentare, i-a luat locul lui Ciprian Tătăruşanu.

Milan este la egalitate de puncte cu Napoli, care o va întâlni duminică pe Lazio, şi are un singur punct în plus faţă de ocupanta locului 3, Inter Milano, care a învins-o sâmbătă cu 2-0 în deplasare pe Venezia.

Sâmbătă, Juventus Torino a fost învinsă cu 1-0 acasă de Atalanta Bergamo şi a ajuns la cinci înfrângeri în actuala ediţie de campionat.

În aceeaşi zi, fundaşul Radu Drăguşin a jucat din minutul 86 la Sampdoria, care a învins-o cu 3-1 acasă pe Hellas Verona, ce a condus la pauză.

Vineri, mijlocaşul Răzvan Marin a fost integralist la Cagliari, ţinută în şah de Salernitana, 1-1, în meciul dintre ultimele două clasate.

Rezultatele etapei:

vineri

Cagliari - Salernitana 1-1

Au marcat: Pavoletti (73), respectiv Bonazzoli (90)

sâmbătă

Empoli - Fiorentina 2-1

Au marcat: Bandinelli (87), Pinamonti (89), respectiv Vlahovic (57)

Sampdoria - Verona 3-1

Au marcat: Candreva (51), Ekdal (77), Murru (90), respectiv Tameze (37)

Juventus Torino - Atalanta Bergamo 0-1

A marcat: Zapata (28)

Venezia - Inter Milano 0-2

Au marcat: Calhanoglu (34), Lautaro Martinez (90+6 - penalty)

duminică

Udinese - Genoa 0-0

AC Milan - Sassuolo 1-3

Au marcat: Romagnoli (21), respectiv Scamacca (24), Kjaer (33 - autogol), Berardi (66)

CartonaÅŸ roÅŸu: Romagnoli (Milan, 77)

Spezia Bologna 0-1

A marcat: Arnautovic (83 - pen)

În clasament, Napoli (13 jocuri) şi Milan (14 jocuri) au 32 de puncte şi sunt urmate de Inter, 31 puncte (14 jocuri), Atalanta, 28 puncte (14 jocuri), AS Roma, 22 puncte (13 jocuri). Lazio, echipa lui Ştefan Radu, ocupă locul 6, cu 21 de puncte după 13 jocuri.

Juventus este doar pe locul 8, cu 21 de puncte după 14 jocuri.

Sassuolo are 18 puncte şi este pe poziţia a 12-a. Sampdoria, cu 15 puncte, este pe locul 15. Cagliari se află pe locul 19, penultimul, cu 8 puncte.