Anul XX Nr. 6710
13.4° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

Fotbal: Levski Sofia a câştigat Cupa Bulgariei pentru a 26-a oară

Replica API 17 mai 2022 | 00:00 727

Levski Sofia a cucerit al 26-lea său trofeu în Cupa Bulgariei la fotbal, după ce a învins-o în finală cu 1-0 pe ŢSKA Sofia, câştigătoarea ediţiei de anul trecut, informează EFE.

Levski, antrenată de Stanimir Stoilov, s-a impus duminică prin golul marcat de Ilian Stefanov (57), citează Agerpres.

Este primul trofeu câştigat de Levski în cupă după 15 ani de la precedentul succes din 2007 şi care a pus capăt unui blestem, după ce a pierdut alte trei finale în această perioadă.

În palmaresul Cupei Bulgariei, Levski are acum 26 de trofee, cu cinci mai multe ca rivala ŢSKA, în timp ce Slavia ocupă locul trei cu opt trofee.

Ludogoreţ Razgrad a cucerit în acest sezon un nou titlu de campioană a Bulgariei.