Anul XX Nr. 6703
9.2° ConstanÈ›a Joi, 18 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6703

Fotbal - Liga I: Dinamo - FC Hermannstadt 1-1

Replica API 25 august 2020 | 07:45 1340

Dinamo Bucureşti şi FC Hermannstadt au terminat la egalitate, 1-1 (0-1), luni seara, pe Arena Naţională din Capitală, în prima etapă a Ligii I de fotbal, ediţia 2020-2021.

Sibienii au deschis scorul în min. 32, prin brazilianul Jo Santos, după centrarea lui Petrişor Petrescu. Dinamo a restabilit egalitatea în repriza secundă, când Deian Sorescu a marcat dintr-un penalty (60), acordat pentru faultul lui Răzvan Dâlbea la Daniel Popa, scrie Agerpres.

Dinamo trebuia să mai primească o lovitură de pedeapsă, în min. 55, pentru o intervenţie neregulamentare a lui Romario Pires asupra lui Diego Fabbrini.

Echipa antrenată de Gheorghe Mulţescu a avut două ocazii bune în ultimele minute, dar Ahmed Bani a tras prea slab (90+1), iar şutul lui Sorescu, deviat, a fost prins se portarul Cristiano Figueiredo (90+5).

Oaspeţii, antrenaţi de spaniolul Ruben Albes, au avut două mari şanse de gol, prin Adrian Bălan (24), care a trimis greşit cu capul din şase metri (24), şi Andrei Sîntean (86), care a reluat complet greşit din 5 metri centrarea lui Claudiu Belu (86).

FC Dinamo Bucureşti - FC Hermannstadt 1-1 (0-1), Arena Naţională - Bucureşti

Au marcat: Deian Sorescu (60 - penalty), respectiv Jo Santos (32).

Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu (Bucureşti), Ovidiu Artene (Vaslui); arbitru de rezervă: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea)

Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) - CCA, Adrian Ionescu (Bucureşti) - LPF