11.1° Constanța Mar., 23 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6708
11.1° Constanța Marți, 23 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6708

Fotbal - Ligue 1: Neymar a ieşit pe targă, cu ochii în lacrimi, în meciul în care Sergio Ramos a debutat la PSG

Replica API 29 noiembrie 2021 | 00:00 678

Atacantul Neymar, accidentat la gleznă, a ieşit pe targă, cu ochii în lacrimi, în meciul de la Saint-Etienne, câştigat cu 3-1 de Paris Saint-Germain, la care fundaşul Sergio Ramos a debutat, în etapa a 15-a din Ligue 1, transmite AFP, citată de Agerpres.

Neymar

La o intrare a lui Yvann Macon, brazilianul a căzut pe adversarul său şi glezna sa stângă s-a răsucit în urma impactului. Afişându-şi imediat durerea, Neymar a fost nevoit să iasă pe targă în minutul 87, înlocuit de Eric Junior Dina Ebimbe.

Pe zăpadă, vicecampioana Franţei s-a impus în ciuda replicii bune date de Saint-Etienne, care a rămas în zece oameni în minutul 45, când a fost eliminat Timothee Kolodziejczak. Toate cele trei goluri ale parizienilor, reuşite de Marquinhos (minutele 45+2, 90+1) şi Angel Di Maria (79), au venit în urma unor pase ale lui Lionel Messi.

Golul gazdelor a fost reuşit de Denis Bouanga (23).

Experimentatul fundaş spaniol Sergio Ramos (35 de ani) a avut un debut reuşit la PSG. Venit în vară de la Real Madrid, fundaşul a fost indisponibil până acum din cauza accidentărilor la gambă şi la genunchi.

În cadrul etapei au avut loc meciurile:

vineri

Lens - Angers 2-2

Au marcat: Kakuta (48), Sotoca (55), respectiv Boufal (40), Thomas (70)

sâmbătă

Lille - Nantes 1-1

Au marcat: Burak Yilmaz (9), respectiv Blas (24)

Nice - Metz 0-1

Au marcat: Centonze (31)

duminică

Saint-Etienne - PSG 1-3

Au marcat: Bouanga (23), respectiv Marquinhos (45+2, 90+1), Di Maria (79)

Cartonaş roşu: Kolodziejczak (Saint-Etinne, 45)

PSG este lider autoritar, cu 40 de puncte, 14 mai mult decât a doua clasată, Nice, care va fi următoarea sa adversară, miercuri, pe Parc des Princes.

Saint-Etienne este ultima, cu 12 puncte.