Anul XX Nr. 6705
8.1° Constanța Sâmbătă, 20 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6705

Fotbal: Manchester City s-a calificat în premieră în finala Ligii Campionilor

Replica API 6 mai 2021 | 00:00 717

Manchester City s-a calificat în premieră în finala Ligii Campionilor la fotbal, marţi seara, după ce a învins-o pe Paris Saint-Germain cu scorul de 2-0 (1-0), pe teren propriu, în manşa secundă a semifinalelor, scrie Agerpres.

City, după 2-1 la Paris, s-a impus şi în retur, prin ''dubla'' algerianului Riyad Mahrez (11, 63).

PSG, finalista ediţiei trecute, a acuzat absenţa atacantului său vedetă Kylian Mbappe, accidentat şi rămas pe banca de rezerve.

Campioana Franţei avea nevoie de victorie, dar echipa pregătită de Pep Guardiola a fost cea care a început cu dreptul şi a deschis scorul în min. 11, prin Mahrez, algerian născut la Paris, cu un şut din unghi, după un şut blocat al lui De Bruyne.

PSG a replicat imediat, iar fundaşul brazilian Marquinhos (16) a trimis mingea în bară, cu capul, în urma unui corner. Formaţia antrenată de Pochettino a trecut din nou pe lângă gol câteva minute mai târziu (19), când Bernardo Silva a fost deposedat de minge, iar Di Maria a şutat pe lângă poarta părăsită pentru moment de Ederson.

Oaspeţii au încercat să construiască, dar au fost lipsiţi de inspiraţie, vedeta Neymar nereuşind să se descurce în faţa unei echipe care s-a apărat formidabil, cu mult spirit de sacrificiu, mai ales portughezul Ruben Dias, şi cu un pressing extraordinar.

Ultima ocazie a primei reprize i-a aparţinut lui Bernardo Silva, dar portarul Navas a fost la post (45+2).

City a fost echipa mai periculoasă şi după pauză, iar Navas a fost pus la încercare de tânărul Foden (55), după care acelaşi Foden i-a pasat ideal în faţa porţii lui Mahrez, iar acesta a tranşat practic soarta partidei (63). Mai mult, PSG a rămas în zece, Di Maria fiind eliminat (69) pentru lovirea intenţionată a lui Fernandinho.

Gazdele au mai avut o bară, prin acelaşi Foden (77), Navas s-a remarcat la şutul lui De Bruyne (80)

Starea terenului a fost influenţată, mai ales în prima repriză, de o ploaie torenţială cu grindină căzută înainte de meci.

În finala din 29 mai, de la Istanbul, Manchester City o va înfrunta pe Chelsea sau Real Madrid (1-1 în tur).