Anul XX Nr. 6711
12.6° Constanța Vineri, 26 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6711

Fotbal: Manchester City se îndreaptă către un nou titlu de campioană a Angliei

Replica API 14 mai 2022 | 23:51 710

Echipa Manchester City este tot mai aproape de câştigarea celui de-al doilea său titlu consecutiv de campioană a Angliei la fotbal, după ce a învins în deplasare, cu scorul de 5-1, formaţia Wolverhampton Wanderers, miercuri seara, într-o partidă restantă contând pentru etapa a 33-a a sezonului.

Internaţionalul belgian Kevin De Bruyne a marcat patru dintre golurile oaspeţilor, în minutele 7, 16, 24 şi 60, cealaltă reuşită a "cetăţenilor" avându-l ca autor pe Raheem Sterling (84). Pentru gazde a înscris Leander Dendoncker (11), citează Agerpres.

Cu două etape înainte de finalul sezonului, Manchester City este lider al clasamentului, cu un avans de puncte faţă de FC Liverpool, finalista actualei ediţii a Ligii Campionilor.

Tot miercuri, Chelsea Londra a făcut un pas important către calificarea în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor, învingând în deplasare, cu scorul de 3-0, formaţia Leeds United, într-o altă restanţă din runda a 33-a.

Oaspeţii au deschis rapid scorul pe stadionul Elland Road, prin Mason Mount (4), iar apoi au mai punctat de două ori pe parcursul reprizei secunde, prin Christian Pulisic (55) şi Romelu Lukaku (83).

Leeds a evoluat în zece jucători din minutul 24, după eliminarea lui Dan James, pentru o intrare dură asupra lui Mateo Kovacic, care a fost nevoit să părăsească terenul câteva minute mai târziu şi riscă să rateze finala Cupei Angliei, sâmbătă, împotriva lui FC Liverpool.

În urma acestui succes, Chelsea şi-a consolidat poziţia a treia în clasament, distanţându-se la trei puncte de Arsenal Londra (locul 4) şi la opt puncte de Tottenham Hotspur (locul 5), care au însă câte un meci mai puţin disputat.

Leeds United a rămas în schimb pe locul 18, primul retrogradabil, şi riscă să se întoarcă în liga secundă după numai doi ani de la promovarea în Premier League.