Anul XX Nr. 6682
13.7° Constanța Joi, 28 Martie 2024 Anul XX Nr. 6682

Fotbal: Manchester United, învinsă de Young Boys Berna în Liga Campionilor

Replica API 14 septembrie 2021 | 22:44 642

Manchester United a fost învinsă dramatic cu scorul de 2-1 de Young Boys, fosta adversară a echipei CFR Cluj, marţi, la Berna, în prima etapă a Grupei F a Ligii Campionilor la fotbal.

United a reuşit să deschidă scorul prin Cristiano Ronaldo (13), golgheterul all-time al competiţiei, dar situaţia s-a schimbat când ''diavolii roşii'' au rămas în zece oameni, Aaron Wan-Bissaka fiind eliminat în min. 35, scrie Agerpres.

Campioana Elveţiei a egalat prin Nicolas Ngamaleu (66), iar Theoson Jordan Siebatcheu a marcat golul victoriei în minutele adiţionale (90+5).

Celălalt meci al grupei le va opune pe Villarreal şi Atalanta.

În Grupa G, Sevilla şi Red Bull Salzburg au terminat nedecis, 1-1, într-o partidă cu nu mai puţin de patru penalty-uri, dintre care două ratate.

Internaţionalul german Karim Adeyemi, a cărui mamă este româncă, a ratat o lovitură de pedeapsă pentru campioana Austriei (13), dar RB Salzburg a reuşit, totuşi, să deschidă scorul din penalty, prin croatul Luka Sucic (21). Andaluzii au egalat tot printr-un croat, Ivan Rakitic (42), din penalty, după ce Sucic a ratat şi el o lovitură de la 11 metri (37).

Gazdele au jucat aproape o repriză în zece oameni, după eliminarea marocanului Youssef En-Nesyri (50).

În celălalt meci al grupei se înfruntă Lille şi VfL Wolfsburg.