7.9° Constanța Sâm., 20 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6705
7.9° Constanța Sâmbătă, 20 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6705

Fotbal: Romelu Lukaku de la Chelsea a reluat antrenamentul după o lună de pauză forţată

Replica API 19 noiembrie 2021 | 23:12 532

Internaţionalul belgian Romelu Lukaku, atacantul echipei Chelsea, a reluat antrenamentele, după o pauză de aproape o lună de la accidentarea sa, şi ar putea face parte din lotul londonezilor în acest weekend, la meciul cu Leicester City, din campionatul de fotbal al Angliei, anunţă presa belgiană, citată de Agerpres.

Romelu Lukaku

Lukaku, cel mai scump jucător din istoria clubului Chelsea, a suferit o leziune la glezna dreaptă în meciul de pe Stamford Bridge cu formaţia suedeză Malmo FF (4-0), disputat pe 20 octombrie în Liga Campionilor.

Personalul medical al lui Chelsea a estimat la 2-3 săptămâni perioada de indisponibilitate a atacantului, însă accidentarea acestuia s-a dovedit mai gravă decât s-a crezut iniţial.

"Big Rom" a ratat ultimele cinci meciuri ale echipei londoneze, precum şi ultima acţiune din acest an a selecţionatei Belgiei.

Luni, Lukaku s-a prezentat la centrul de pregătire de la Cobham, din sudul Londrei, unde şi-a reluat pregătirile cu alergări uşoare, iar următoarea etapă este de a se antrena alături de coechipierii săi.

Antrenorul Thomas Tuchel, speră să-l includă pe atacantul belgian în grupul pentru meciul cu Leicester City. Lukaku, pentru care londonezii au plătit în vară 115 milioane euro echipei italiene Inter Milano, a marcat ultimul său gol pentru Chelsea în data de 14 septembrie.