11.4° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
11.4° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

Fotbal: SUA şi Canada au remizat în preliminariile CM 2022

Replica API 7 septembrie 2021 | 00:00 430

Selecţionatele Statelor Unite şi Canadei au terminat la egalitate, 1-1, într-o partidă din preliminariile Cupei Mondiale de fotbal ediţia 2022, zona CONCACAF, disputată duminică la Nashville (Tennessee), scrie Agerpres.

Americanii au deschis scorul în minutul 55, prin mijlocaşul Brenden Aaronson, însă oaspeţii au egalat prin atacantul Cyle Larin (62).

Într-un alt meci, Mexicul a învins în deplasare Costa Rica, cu scorul de 1-0, graţie reuşitei lui Orbelin Pineda, care a transformat o lovitură de la 11 m în finalul primei reprize (45).

Mexicanii au obţinut cu această ocazie a doua victorie consecutivă în faza finală a preliminariilor zonei CONCACAF şi ocupă primul loc în clasament, cu maximum de puncte (6).

Rezultate:

SUA - Canada 1-1

Au marcat: Brenden Aaronson (55), respectiv Cyle Larin (62).

Costa Rica - Mexic 0-1

A marcat: Orbelin Pineda (45 - penalty).

El Salvador - Honduras 0-0

Jamaica - Panama 0-3

Au marcat: Andres Andrade (14), Rolando Blackburn (39), Cecilio Waterman (82).

Clasament: 1. Mexic 6 puncte (2 jocuri), 2. Panama 4 p (2 j), 3. Canada 2 p (2 j), 4. Honduras 2 p (2 j), 5. SUA 2 p (2 j), 6. El Salvador 2 p (2 j), 7. Costa Rica 1 p (2 j), 8. Jamaica 0 p (2 j).

Primele trei clasate la finalul preliminariilor se califică direct la Cupa Mondială din Qatar, în timp ce ocupanta locului al patrulea va disputa un baraj internaţional.