8.8° Constanța Vin., 19 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6704
8.8° Constanța Vineri, 19 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6704

Fotbal: Tunisia, calificată în sferturile Cupei Africii pe Naţiuni în dauna Nigeriei

Replica API 25 ianuarie 2022 | 00:00 526

Selecţionata Tunisiei, decimată de Covid-19, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni la fotbal, după ce a învins echipa Nigeriei cu scorul de 1-0 (0-0), duminică seara, la Garoua, în optimile de finală ale turneului găzduit de Camerun, scrie Agerpres.

Unicul gol al partidei a fost reuşit de Youssef Msakni (47), cu un şut magnific, la care portarul Maduka Okoye nu a avut cea mai bună intervenţie.

Nigerienii au încercat să reacţioneze, dar Alex Iwobi, intrat în min. 59, a fost eliminat în min. 66, după consultarea arbitrajului video, pentru un fault comis asupra lui Msakni.

Echipa antrenată de Augustine Eguavoen a ratat ocazii mari de gol prin Moses Simon, faţă în faţă cu portarul Bechir Ben Said (66), şi Umar Sadiq, care a pus prea mult efect în şutul său (90+1).

La tunisieni, mijlocaşul Aissa Laidouni (ex-FC Voluntari) a fost integralist.

''Super Vulturii'' veneau după trei victorii în grupă, în timp ce Tunisia a reuşit să se califice cu emoţii în optimi, câştigând un singur meci.

În sferturi, Tunisia va înfrunta selecţionata Burkinei Faso, care a trecut în primul meci din optimi de Gabon, la loviturile de departajare (7-6).

Tunisia - Nigeria 1-0 (0-0)

A marcat: Youssef Msakni (47).