7.4° Constanța Vin., 19 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6704
7.4° Constanța Vineri, 19 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6704

Fotbal: Victorii în deplasare pentru Bayern Munchen şi Manchester United în Liga Campionilor

Replica API 25 noiembrie 2021 | 02:32 534

Bayern Munchen şi Manchester United au obţinut victorii, marţi seara, în deplasare, în grupele Ligii Campionilor la fotbal, scrie Agerpres.

Bayern, care avea deja asigurată prezenţa în optimile de finală, a reuşit a cincea victorie în tot atâtea meciuri, 2-1 cu Dinamo Kiev, în deplasare.

Robert Lewandowski (14), cu un gol magnific din foarfecă, şi Kingsley Coman (42) au marcat golurile victoriei bavarezilor, prezenţi pe Stadionul Olimpic din Kiev fără mulţi jucători importanţi.

Echipa antrenată de Mircea Lucescu a dat o replică foarte bună, mai ales în repriza secundă, când a şi marcat primul său gol în grupă, prin Denis Garmaş (70).

Dinamo a avut şi două bare în acest meci, una pe repriză, dar a doua, venită în min. 90+2 (Ţîgankov), putea aduce un punct campioanei Ucrainei.

Manchester United a dat lovitura pe final pe Estadio de la Ceramica, învingând-o pe Villarreal cu 2-0, prin golurile marcate de Cristiano Ronaldo (78) şi Jadon Sancho (90). Prin acest succes, ''diavolii roşii'' şi-au asigurat calificarea în optimi.

Astfel, interimarul Michael Carrick a avut parte de un debut cu dreptul pe banca tehnică a lui United.