Fregata „Regele Ferdinand”, final de misiune în cadrul Operației NATO SEA GUARDIAN. Video
Fregata „Regele Ferdinand”, final de misiune în cadrul Operației NATO SEA GUARDIAN. Video
Facebook Instagram X Whatsapp Linkedin PinterestFregata ,,Regele Ferdinand” s-a întors acasă din misiunea NATO executată în Marea Mediterană. Fregata ,,Regele Ferdinand” – 221, cu un elicopter IAR-330 Puma Naval și o grupă de militari de la Forțele pentru Operații Speciale la bord, a fost integrată timp de 23 de zile în gruparea navală a Operației NATO SEA GUARDIAN, alături de ITS Carlo Margottini – 592, nava comandant, și nava HRVS Dubrovnik – 42. În sprijin s-au aflat submarinul ARPAO al Forțelor Navale ale Portugaliei și aeronave NATO de patrulare maritimă.
Misiunea de bază a Operației NATO SEA GUARDIAN a constat în acțiuni de monitorizare a traficului maritim, pentru cunoașterea situației maritime din raioanele de responsabilitate din Marea Mediterană.
mesajul celor mici pentru părinți
Mai exact, fregata „Regele Ferdinand” a executat 315 interogări ale navelor comerciale care tranzitau aria de operații, iar la cinci dintre acestea, echipa de inspecție a navei a desfășurat vizite, în scopul promovării obiectivelor operației și valorilor Alianței Nord-Atlantice.
La realizarea imaginii maritime recunoscute a contribuit și elicopterul IAR-330 Puma Naval, care a desfășurat și misiuni de interogare a navelor din raioanele de responsabilitate.
Pe durata celor 43 de zile de dislocare în Marea Neagră și Marea Mediterană, fregata ,,Regele Ferdinand” – 221 a parcurs aproximativ 4.000 de mile marine, în 500 de ore de marș, și a executat escale de pregătire a echipajului și de refacere a capacității de luptă a navei, în porturile Souda, Grecia, și Catania, Italia.
,,Participarea fregatei «Regele Ferdinand» la Operația NATO SEA GUARDIAN oferă o mare oportunitate echipajului pentru a-și consolida cunoștințele în mediul de securitate maritim internațional.
De asemenea, Forțele Navale Române au ocazia să își promoveze imaginea și să consolideze statutul României prin asumarea angajamentelor față de Alianța Nord-Atlantică și organizațiile internaționale.
Profit de acest prilej să mulțumesc întregului echipaj pentru efortul pe care l-a depus pentru pregătirea navei în vederea participării la misiune și pentru modul în care s-a comportat pentru îndeplinirea sarcinilor primite, astfel încât, fregata să își ducă la bun sfârșit misiunea încredințată.”, transmite comandantul fregatei ,,Regele Ferdinand” – 221, comandor Florian Tudorașcu.
A luat cuvântul Comandorul Tudorașcu Florian: „Aș începe prin faptul că a fost o experiență foarte benefică pentru întreg echipajul. Menționam în primăvară faptul că-mi doresc să-mi îndeplinesc unul din obiective, creșterea coeziunii între echipaj și navă, om-mașină. Mulțumesc întregului echipaj. Se pare că am putut să-mi ating acest obiectiv, dar nu în ultimul rând pentru faptul că am ajuns cu toții sănătoși acasă. . De fapt, acesta a fost obiectivul meu principal, să aduc pe toată lumea sănătoasă acasă, la familii. Misiunea a constat, după cum bine știți, 30.10-13.12, am fost dislocați în centrul Mării Mediterane. Am contribuit semnificativ la situația cunoașterii situației maritime. De asemenea, la combaterea terorismului pe mare și bineînțeles la creșterea capacității de securitate maritimă. De asemenea, la combaterea terorismului pe mare și bineînțeles la creșterea capacității de securitate maritimă, în flancul sudic al Alianței. Am făcut parte dintr-o grupare în care nava comandantă a fost fregata italiană Margotini și am avut de asemenea și corveta croată Dubrovnic.”
Video:
Video 2:
Video 3:
Video 4:
.
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Urmareste-ne pe Google News