11.6° Constanța Sâm., 20 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6705
11.6° Constanța Sâmbătă, 20 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6705

Germania, ţinută în şah de Elveţia în Liga Naţiunilor; Ucraina, victorioasă în faţa Spaniei

Replica API 15 octombrie 2020 | 23:33 1720

Selecţionata Germaniei a remizat cu Elveţia, 3-3, la Koln, în Liga Naţiunilor la fotbal, după ce oaspeţii au condus cu 2-0 şi 3-2.

Nati a avut avantaj de două goluri după mai puţin de jumătate de oră, prin reuşitele lui Gavranovic şi Freuler, dar Werner a redus din handicap, iar Havertz a restabilit egalitatea după pauză. Gavranovic i-a adus pe oaspeţi în avantaj la scurt timp, însă Gnabry a marcat ultimul gol al partidei trei minute mai târziu.

Ucraina a obţinut o victorie de răsunet în faţa Spaniei, cu 1-0, la mai puţin de o săptămână după ce era surclasată de Franţa cu 7-1 în meci amical. Ţîgankov, de la Dinamo Kiev, a marcat golul victoriei.

Luxemburg a reuşit un rezultat neaşteptat, victorie cu 2-1 în Muntenegru, într-un meci cu un final încins, cu trei cartonaşe roşii.

De remarcat victoria Maltei în Letonia, cu 1-0, prin golul lui Steven Borg (90+7). Malta nu mai câştigase un meci în deplasare din iunie 2013.

San Marino a obţinut primul său punct în istoria Ligii Naţiunilor, 0-0 cu Liechtenstein, în deplasare, însă ar fi meritat victoria.

Feroe a obţinut o victorie clară cu Andorra, 2-0, ratând şi un penalty.

Rezultatele de marţi:

Liga A

Grupa 4

Germania - Elveţia 3-3

Au marcat: Timo Werner 28, Kai Havertz 55, Serge Gnabry 60, respectiv Mario Gavranovic 5, 57, Remo Freuler 26.

Cartonaş roşu: Fabian Schaer (Elveţia) 90+4.

Ucraina - Spania 1-0

A marcat: Viktor Ţîgankov 76.