14° Constanța Joi, 25 Apr. 2024
14° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

Gică Hagi i-a dat șah mat lui Mihai Teja. Viitorul câștigă pe Arena Națională cu FCSB

Replica API 12 martie 2019 | 00:00 459

FCSB a pierdut pe teren propriu, 1-2 cu Viitorul (Coman 40 / Calcan 16, Hagi 66-pen.), în derby-ul primei etape din play-off.

După ce FCSB a avut o bară în primele minute, Viitorul a preluat controlul meciului și și-a creat ocazii mari. În minutul 15, după o pasă foarte bună a lui Ianis Hagi, Andreas Calcan a intrat în careu și a marcat cu un șut puternic, din colț, la care Bălgrădean nu a avut reacție.

După ratările Viitorului, Florinel Coman a egalat în minutul 40. Denis Drăguș a pierdut mingea, Olimpiu Moruțan a pasat perfect, iar Florinel Coman a marcat de la marginea careului cu un șut pe sub portarul Valentin Cojocaru, care a ieșit eronat.

FCSB a început tare după pauză, ratând ocazii importante.

Pe contraatac, arbitrul Radu Petrescu a dictat penalty după ce Houri a fost faultat de Romario Benzar. Ianis Hagi a transformat penalty-ul, în minutul 60, stabilind scorul final.

Până la final, FCSB a mai avut trei ocazii prin Harlem Gnohere, dar nu a putut marca, iar Viitorul a plecat cu cele trei puncte de pe Arena Națională.

După acest meci, FCSB rămâne pe locul 3, cu 25 de puncte, la 5 de liderul CFR Cluj. Viitorul este pe 4, cu 22 de puncte.