10.4° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
10.4° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

Gimnastică aerobică: România a cucerit alte patru medalii în competiţia juniorilor la Europene

Replica API 27 mai 2019 | 00:00 266

România a încheiat cu un total de cinci medalii competiţia juniorilor la Campionatele Europene de gimnastică aerobică de la Baku (Azernaidjan), după două medalii de argint şi două de bronz cucerite duminică.

În finala de la aerobic dance, România (Ioana Paula Calenici, Mirela-Maria Frîncu, Catinca Ioana Geamănu, Ebru Gheneghez, Traiana Victoria Scupra, Nicole-Cătălina Straliciuc) a ocupat locul secund, cu 17,350 puncte, devansată de Rusia, 17,700 puncte, dar înaintea Ungariei, 17,200 puncte.

România (Claudia-Mihaela Gheorghe, Leonard-Marian Manta, Daniel Ţavoc) a luat argintul şi în finala de la trio, cu 19,950 puncte, primul şi al treilea loc fiind ocupate de Rusia, cu 20,100 puncte, respectiv 19,550 puncte.

La individual masculin, Daniel Ţavoc a obţinut bronzul, cu 20,550 puncte, primele două poziţii fiind ocupate de rusul Anton Kolobov, 21,100 puncte, şi spaniolul Miquel Mane Gabarro, 20,900 puncte. Leonard-Marian Manta s-a clasat pe cinci, cu 20,200 puncte.

În finala de la perechi mixte Darius Branda şi Andreea Sotânga au terminat pe poziţia a treia, cu 19,900 puncte, după Italia, 20,050 puncte, şi Rusia, 20,050 puncte. Alexandra Mihaiu şi Daniel Ţavoc s-au clasat pe cinci, cu 19,800 puncte.

În finala de la grup, România (Catinca Ioana Geamănu, Ebru Gheneghez, Leonard-Marian Manta, Traiana Victoria Scupra, Andreea-Selena Sotânga) a terminat pe locul 4, cu 19,150 puncte. Rusia s-a clasat pe primul loc, cu 20,050 puncte, urmată de Italia, 19,600 puncte, şi Ungaria, 19,600 puncte.

România câştigase vineri medalia de argint în proba pe echipe a juniorilor.

sursa: agerpres.ro