13.4° Constanța Joi, 25 Apr. 2024
13.4° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

Halep e în semifinale la Doha! Nervi de oțel în tie-break-ul setului secund. Când o înfruntă pe Svitolina

Replica API 15 februarie 2019 | 00:00 491

Simona Halep, locul 3 WTA, a trecut de nemțoaica Julia Goerges, locul 16 WTA, scor 7-6(1), 7-6(6) și va juca în semifinalele turneului WTA de la Doha.

Halep va juca în semifinalele competiției cu ucraineanca Elina Svitolina (7 WTA), vineri, de la ora 15:30.

Simona nu i-a oferit nicio șansă lui Goerges în debutul înfruntării. Românca s-a distanțat rapid la 4-0, după doar 13 minute, ajutată de un serviciu la parametri înalți.

Goerges, jucătoarea cu cei mai mulți ași serviți în ultimele două sezoane, nu și-a găsit cadența, fiind obligată să joace în 63 % din timp cu mingea a doua.

Încercarea de revenire a nemțoaicei, la 2-4, a fost oprită cu un break la zero, în care lovitura decisivă va candida cu siguranță la cea mai frumoasă a zilei.

Halep a deschis terenul cu o lovitură puternică de forehand, apoi a închis punctul cu ceea ce numește arma ei favorită, backhand-ul în lung de linie din deplasare.

Semne de nervozitate

A urmat o cădere inexplicabilă, cu 4 game-uri consecutive ale nemțoaicei, trecută în avantaj, 6-5. Simona a avut nervii tari, a împins setul într-un tie-break controlat autoritar. Goerges a comis nu mai puțin de 4 erori neforțate, pe fondul loviturilor de o siguranță exasperantă a fostului lider WTA.

Altă Goerges în setul secund

Gorges a schimbat strategia în debutul setului secund. Nemțoaica a devenit mai agresivă și a izbutit să reducă numărul erorilor neforțate. Un break venit devreme, la 3-1, a fost apărat până în momentul decisiv, cel al servei pentru set.

Simona a jucat excelent din acea clipă. A făcut un rebreak la zero, fundamentat pe lovituri riscante. Două forehanduri au prins la limită linia de fund. Fostul lider mondial a fost inspirat și în consultarea hakw-eye-ului, de două ori în finalul setului.

Serviciul lui Goerges a dus setul către tie-break. Halep a câștigat toate raliurile lungi din game-ul 12, la 6-5 pentru ea, dar Julia a revenit de fiecare dată datorită unor servicii colosale la teu.

Simona a salvat două mingi de set ale adversarei, la scorul de 4-6, și a încheiat partida după 2 ore și 3 minute de joc, scor 7-6, 7-6.