13.4° Constanța Vin., 19 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6704
13.4° Constanța Vineri, 19 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6704

Halep s-a oprit în sferturi! Kerber s-a impus în două seturi și este în semifinale la Wimbledon

Replica API 5 iulie 2016 | 17:33 195

Simona Halep, locul 5 WTA, a fost eliminată în sferturile turneului de la Wimbledon de Angelique Kerber, locul 4 WTA, scor 5-7, 6-7 (2)

Primul set a fost unul în care ambele jucătoare au servit slab, pierzându-și serviciul. După ce Kerber a câștigat primul game, a urmat o serie de 8 game-uri. La scorul de 6-5, Kerber a făcut break-ul decisiv și a câștigat primul set.

În setul doi, cele două jucătoare au mers cap la cap pană la 2-2, când Kerber s-a distanțat la 4-2. Halep a făcut un break, dar nemțoaica a mai câștigat o dată pe serviciul româncei. Kerber a servit succes pentru câștigarea meciului, dar Halep a revenit și a trimis meciul în tie-break. Acolo, nemțoaica a jucat mai bine și a câștigat meciul.

LIVE TEXT

UPDATE 15:00 - Cele două jucătoare au intrat pe terenul central de la All England Club şi au început încălzirea.

15:10: Halep - Kerber 0-1. Game, Kerber! Meciul a început cu un game câştigat la 0 de jucătoarea din Germania, pe propriul serviciu.

15:12: Halep - Kerber 0-2. BREAK, Kerber! Început nesigur pentru Simona, care a câştigat un singur punct până acum şi şi-a pierdut serviciul în chiar primul game în care a servit.

15:14: Halep - Kerber 1-2. REBREAK, Halep! Românca reacţionează după ce a cedat uşor primele două game-uri şi face rebreak-ul la 0.

15:20: Halep - Kerber 1-3. BREAK, Kerber! Un game de o calitate excepţională, pe care kerber l-a câştigat, desprinzându-se din nou în primul set. Au fost două puncte absolut superbe în acest game, fiecare dintre cele două jucătoare reuşind să câştige câte unul.

15:20: Halep - Kerber 2-3. REBREAK, Halep! Simona reacţionează din nou excelent şi câştigă împotriva serviciului. Game-ul s-a încheiat cu o dublă greşeală a jucătoarei din Germania.

15:27: Halep - Kerber 2-4. BREAK, Kerber! Continuă seria game-urilor câştigate contra serviciului în acest prim set - al cincilea consecutiv.

15:30: Halep - Kerber 3-4. REBREAK, Halep! Nici de această dată Kerber nu a reuşit să profite de avantajul break-ului din game-ul anterios şi se desprindă în primul set, care rămâne unul cu un final greu de ghicit.

15:34: Halep - Kerber 3-5. BREAK, Kerber! Simona a salvat o minge de break, după un schimb spectaculos, dar apoi a greşit incredibil la o urcare la fileu şi şi-a pierdut din nou serviciul. Jucătoarea din Germania va servi pentru câştigarea setului.

15:37: Halep - Kerber 4-5. REBREAK, Halep! Încă o dată Simona are reacţie şi păstrează diferenţa minimă pe tabelă. Românca e obligată să-şi facă serviciul, pentru a nu pierde setul.

15:41: Halep - Kerber 5-5. Game, Halep! În cele din urmă, atunci când conta cu adevărat, Simona a reuşit să-şi facă serviciul şi să egaleze scorul primului set.

15:41: Halep - Kerber 5-6. Game, Kerber! Este rândul campioanei de la Australian Open să aibă o reacţie foarte bună într-un moment dificil. Jucătoarea din Germania a câştigat la 0 pe propriul serviciu şi trece din nou la conducere.

15:48: Halep - Kerber 5-7. BREAK şI SET, Kerber!Simona a condus cu 30-15 pe propriul serviciul, dar a pierdut următoarele trei puncte, încheind primul set cu o dublă greşeală.

15:53: Halep - Kerber 5-7, 0-1. Game, Kerber! Jucătoarea din Germania a deschis setul al doilea cu un game câştigat pe propriul serviciu, după ce a revenit de la 15-30 şi a trimis incredibil pe linie la punctul decisiv.

15:56: Halep - Kerber 5-7, 1-1. Game, Halep! Românca îşi face la rândul său serviciul şi nu-i permite adversarei sale să se deprindă din start, aşa cum s-a întâmplat în primul set.

15:59: Halep - Kerber 5-7, 1-2. Game, Kerber! Simona a avut şansa de a face 30-30 şi de a pune presiune pe Kerber, dar a greşit nepermis, iar jucătoarea din Germania a închis apoi game-ul.

16:06: Halep - Kerber 5-7, 2-2. Game, Halep! După un game extrem de lung şi de disputat, Simona menţine egalitatea în setul secund. La ultimul punct, a fost rândul lui Kerber să greşească incredibil la fileu.

16:09: Halep - Kerber 5-7, 2-3. Game, Kerber! A patra jucătoare a lumii şi-a făcut fără emoţii serviciul şi continuă să aibă meciul sub control. Simona încă nu a condus până acum.

16:11: Halep - Kerber 5-7, 2-4. BREAK, Kerber! Moment poate decisiv pentru soarta meciului. Simona şi-a pierdut serviciul la 0, iar Kerber se desprinde în setul secund.

16:15: Halep - Kerber 5-7, 3-4. REBREAK, Halep! Simona rămâne în meci, recuperându-şi rapid serviciul pierdut în game-ul precedent. Să ne amintim că românca a revenit de la set pierdut şi break pentru adversară şi în meciul din optimi, cu Madison Keys.

16:19: Halep - Kerber 5-7, 3-5. BREAK, Kerber! Jucătoarea din Germania a profitat de greşelile Simonei şi este la un singur game de câştigarea meciului.

16:22: Halep - Kerber 5-7, 4-5. REBREAK, Halep! La fel ca în primul act, Kerber a ratat şansa de îchide setul, şi meciul de această dată, pe propriul serviciu. Simona este din nou obligată să nu-şi piardă serviciul.

16:26: Halep - Kerber 5-7, 5-5. Game, Halep! Simona egalează în actul secund şi evită eliminarea. Românca a jucat inteligent şi şi-a făcut serviciul fără emoţii.

16:29: Halep - Kerber 5-7, 5-6. Game, Kerber! Campioana de la AO şi-a făcut serviciul, nu fără emoţii, şi presiunea se mută din nou pe Simona.

16:33: Halep - Kerber 5-7, 6-6. Game, Halep! O serie de schimburi spectaculoase, cu Simona în prim -plan, i-au adus jucătoarei noatre game-ul. Setul doi se decide la tie-break.

6-7, Halep a fost învinsă!