11.9° Constanța Vin., 19 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6704
11.9° Constanța Vineri, 19 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6704

Halep - Tomljanovic 4-6, 6-3, 4-3. Meci dramatic, întrerupt de ploaie! Când se va relua partida

Replica API 16 august 2018 | 00:00 140

Meciul dintre Simona Halep (26 de ani, 1 WTA) şi australianca Ajla Tomljanovic a fost întrerupt din cauza ploii la scorul 4-6, 6-3, 4-3, 30-15, miercuri, în runda a doua a turneului WTA de la Cincinnati (Ohio), dotat cu premii totale de 2.874.299 dolari. Partida, care a durat, miercuri, două ore şi 6 minute (joc efectiv), va fi reluată joi, de la la ora 20,00 (ora României), au anunţat organizatorii.

Halep, principala favorită şi finalistă anul trecut la Cincinnati, a început destul de slab meciul şi a fost condusă în primul set cu 4-1 şi 5-2. Românca a revenit şi s-a apropiat la 5-4, dar a încheiat setul cu o dublă greşeală (4-6).

În actul secund, Halep a jucat mai bine, a făcut mai puţine erori şi a reuşit să se impună cu 6-3, după ce a rupt echilibrul la 3-2 în favoarea sa.

Înaintea ultimului set, Tomljanovic (25 ani, 58 WTA) a cerut timeout medical, iar pauza a scos-o din ritm pe Halep, care a pierdut primele trei gameuri. Românca a făcut şi ea apel la medic, pentru dureri la spate, iar la revenirea de la vestiare a avut o serie remarcabilă de patru puncte consecutive.

Jocul a fost întrerupt în game-ul opt, la 30-15 pentru Halep, pe serviciul jucătoarei de origine croată.

Meciul se va relua joi, 16 august, de la ora 20:00.

În cazul în care va câștiga, Simona va reveni pe teren destul de repede, în sesiunea de seară, adică la ora 04:00 dimineața în România, în noaptea de joi spre vineri. Dacă se va califica în turul al treilea, numărul 1 mondial o va întâlni pe Ashleigh Barty, locul 16 WTA şi cap de serie numărul 16. Australianca a învins-o, miercuri, cu scorul de 7-5, 6-3, pe Kaia Kanepi din Estonia, locul 46 WTA, venită din calificări, în turul secund de la Cincinnati Open.

Sursă: Digisport.ro