Anul XX Nr. 6705
8.6° Constanța Sâmbătă, 20 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6705

Hamilton scrie istorie în Formula 1!

Replica API 13 octombrie 2020 | 23:56 1873

Lewis Hamilton s-a impus la Eifel Grand Prix și a ajuns astfel la 91 de curse câștigate, egalând astfel un record istoric deținut de legendarul Michael Schumacher.

Britanicul Lewis Hamilton a obținut a 91-a victorie a carierei la Eifel Grand Prix și a egalat astfel recordul lui Michael Schumacher. De șase ori campion mondial, Hamilton a profitat de problemele tehnice suferite de coechipierul său de la Mercedes, Valtteri Bottas, cel care a început în pole position cursa și a condus pentru primele 13 tururi, pentru a intra în istorie.

A fost prima cursă la Nurburgring din ultimii șapte ani, însă evenimentul a fost marcat de probleme tehnice. Bottas, Alex Albon, Esteban Ocon și Lando Norris au fost forțați să se retragă.

aftey car-ul prezent pe pistă cu 14 tururi rămase ar fi putut produce un final dramatic, dar Hamilton a condus bine și și-a asigurat victoria, în timp ce Daniel Ricciardo a încheiat pe locul trei, el fiind prezent pe podium pentru prima oară ca pilot Renault. Locul doi a fost ocupat de Max Verstappen de la Red Bull Racing, potrivit eurosport.ro.