Anul XX Nr. 6683
10.4° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

Handbal masculin: Barca a reuşit o dublă istorică în Liga Campionilor

Replica API 21 iunie 2022 | 00:00 527

Echipa spaniolă Barca a reuşit să câştige pentru a doua oară consecutiv trofeul Ligii Campionilor la handbal masculi, după ce s-a impus în faţa formaţiei poloneze Lomza Vive Kielce, cu 37-35 (14-13, 28-28, 32-32), în urma loviturilor de departajare, în finala de la Koln.

Barcelona şi-a trecut în palmares al 11-lea său trofeu în cea mai importantă competiţie intercluburi de pe continent, devenind prima echipă care câştigă de două ori consecutiv Liga Campionilor de la introducerea turneului Final Four, în 2008/09.

Timp de o oră şi 10 minute de joc efectiv cele două echipe şi-au dat lovitură după lovitură, în faţa a 20.000 de spectatori prezenţi în Lanxess Arena din Koln, după două turnee finale la rând cu porţile închise (anul trecut au fost 1.000 de spectatori), din cauza pandemiei.

O singură dată, în prima repriză, Barcelona a reuşit să marcheze trei goluri consecutive, însă în repriza secundă şi în prelungiri niciuna dintre protagoniste nu a avut avantaj mai mare de un gol.

Cei doi portari au avut contribuţii decisive, Gonzalo Perez de Vargas (Barca) a blocat mai multe aruncări ale polonezilor în debutul meciului şi a ajutat echipa catalană să se desprindă pentru scurt timp la trei goluri, 7-4 (min. 10). De partea cealaltă, germanul Andreas Wolff s-a remarcat ţinându-şi echipa în meci. El totuşi nu l-a putut împiedica pe Aleix Gomez să marcheze 9 goluri în finală, după ce reuşise 12 şi în semifinală.

Kielce, care a debutat în acest sezon cu o înfrângere, la Bucureşti, cu Dinamo, în septembrie, a condus pentru prima oară în min. 37, cu 17-16, dar cele două echipe au mers cap la cap până la finalul timpului regulamentar. Catalanii au avut 28-27 cu şase secunde rămase de joc, dar Artem Koroliok a egalat pentru Kielce în ultima secundă, belarusul fiind desemnat cel mai bun jucător al finalei, citează Agerpres.

Cele două echipe nu au reuşit să se desprindă în prelungiri, iar la aruncările de la 7 metri, portarul Perez de Vargas a apărat un şut, iar francezul Ludovic Fabregas a adus victoria catalanilor.

Au evoluate echipele:

Barca: Gonzalo Pérez de Vargas - Aleix Gomez (9 goluri), Dika Mem (5), Ludovic Fabregas (1), Cindric, Nguessan (4), Angel Fernandez (3); au mai jucat: Thiagus Petrus (1), Melvyn Richardson (2), Makuc (1), Janc (1), Arino (2), Langaro (1), Ben Ali (1), Ali Zein (1).

Lomza Vive Kielce: Wolff - Moryto (5), Vujovic (3), Gebala, Karacic (1), Nahi (2), Sanchez Migallon; au mai evoluat Kornecki - Kuleş (4), Sicko (3), Tournat (2), Alex Dujshebaev (4), Koroliok (4), Daniel Dujshebaev (4), Paczkowski.

În finala mică, THW Kiel a învins echipa maghiară Telekom Vesprem cu 37-35, la loviturile de departajare, după 34-34 la finalul timpului regulamentar.