24.6° Constanța Mar., 16 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6701
24.6° Constanța Marți, 16 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6701

Handbal masculin: Dinamo Bucureşti a remizat în deplasare cu Orlen Wisla Plock, în Liga Campionilor

Replica API 21 octombrie 2019 | 00:00 349

CS Dinamo Bucureşti a terminat la egalitate în deplasare cu echipa poloneză Orlen Wisla Plock, 26-26 (12-13), duminică, în Grupa D a Ligii Campionilor la handbal masculin.

Campioana României a condus cu 26-24 când mai erau două minute, dar a fost egalată la ultima fază a meciului.

În prima repriză, Dinamo a condus cu 5-2 şi 7-4, apoi a primit cinci goluri la rând (7-9). La pauză, gazdele au intrat cu un gol avans, 13-12.

Orlen Wisla Plock a condus la două goluri, 15-13, iar ultima oară a avut avans în min. 40, 17-16. Dinamo a preluat apoi controlul şi a avut 20-18 (45), 23-21 (50), 25-23 (55), 26-24 (57).

Pentru Dinamo au înscris Niculor Negru 5 goluri, Amine Bannour 4, Ante Kuduz 4, Mihai Asoltanei 2, Rafael Nantes Campos 2, Răzvan Gavriloaia 2, Stefan Vujic 2, Kamel Alouini 2, Muhamed Zulfic 1, Dan Savenco 1, Mohamed Mamdouh Ashem Shebib 1.

Golurile polonezilor au fost reuşite de Niko Mindegia Elizaga 7, Lovro Mihic 7, Jerko Matulic 4, Zoltan Szita 3, Konstantin Igropulo 2, Przemyslaw Krajewski 1, Philip Stenmalm 1, Leon Susnja 1.

Au arbitrat ungurii Peter Horvath şi Balazs Marton, iar delegat EHF a fost ucraineanul Viktor Konopliastîi.

În celelalte meciuri, IFK Kristianstad a dispus de Cehovskie Medvedi cu 36-28, iar GOG Gudme a învins-o pe Kadetten Schaffhausen cu 35-30.

Dinamo e în continuare neînvinsă şi ocupă primul loc, cu 8 puncte, urmată de GOG, 8 puncte, Orlen Wisla Plock, 5 puncte, Kadetten, 4 puncte, IFK Kristianstad, 3 puncte, şi Cehovskie, 2 puncte. Primele două clasate se califică în play-off.

Următoarele meciuri din grupă vor fi Dinamo - Orlen Wisla Plock (30 octombrie), Kadetten Schaffhausen - GOG (31 octombrie) şi Cehovskie Medvedi - IFK Kristianstad (2 noiembrie).

sursa: agerpres.ro