Anul XX Nr. 6673
4.7° Constanța Marți, 19 Martie 2024 Anul XX Nr. 6673

HERMANNSTADT - ASTRA 2-2

Replica API 18 februarie 2020 | 00:00 648

Hermannstadt și Astra au terminat la egalitate, scor 2-2. Giurgiuvenii tremură și în ultima etapă pentru calificarea în play-off!

Astra a fost calificată în play-off timp de 21 de minute. Atât a fost distanța dintre golul de 1-2 marcat de Valentin Gheorghe și reușita lui Adrian Bălan, care a adus egalarea în minutul 88.Ofsaid la golul decisiv?

Golul marcat de Adrian Bălan a venit în urma unei faze suspecte. Alin Dobrosavlevici, cel care a oferit pasa decisivă, se afla în poziție de ofsaid în momentul devierii decisive. Ion Crăciunescu și Cristi Balaj au opinat inițial că decizia este una greșită, dar s-au răzgândit după o analiză mai atentă.

Ambii au adus același argument: dacă Romario Pires (jucătorul încercuit mai jos) atinge mingea în fața lui Gabi Tamaș, arbitrul ar fi trebuit să ridice fanionul, iar golul să fie anulat.Dacă Pires nu atinge mingea, atunci se consideră că Tamaș a jucat deliberat balonul, iar Dobrosavlevici e într-o poziție regulamentară, scrie gsp.ro.