20.7° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
20.7° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

Hermannstadt - U Craiova 0-1. Oltenii urcă pentru moment pe locul 2

Replica API 16 februarie 2019 | 00:00 422

Universitatea Craiova a obţinut a doua victorie consecutivă fără gol primit în Liga 1, 1-0 cu FC Hermannstad, la Piteşti, şi continuă să viseze la titlu.

Oltenii au atacat încă din start, iar Andrei Cristea a fost aproape de a deschide scorul. Golgheterul echipei, bosniacul Koljic, a fost şi el periculos la poarta gazdelor. Sibienii au replicat prin Lendric, care, din 6 metri, nu l-a putut învinge pe Pligliacelli. Dumitriu putea da lovitura pentru trupa lui Miriuţă, în prleungirile primei reprize.

În partea a doua, Mateiu l-a întins serios pe Căbuz. Abia intraţi pe teren, Jazvic şi Blănaru au creat cea mai mare ocazie a celor de la Hermannstadt, când minega a lovit bara. Golul care a făcut diferenţa a fost marcat de unul dintre preferaţii lui Devis Mangia, Nuno Rocha, la 5 minute după ce a fost introdus pe teren.

Meza Colli l-a luat la ţintă pe Căbuz din doar 6 metri, iar ratarea putea s-o coste pe Craiova. Cu două minute înainte de final, Pigliacelli le-a dat mari emoţii oltenilor, dar Hermannstadt - Craiova s-a terminat 0-1.

Pentru Craiova urmează marele derby cu FCSB, duminica viitoare, de la ora 20:00, notează Digisport.ro.