11.4° Constanța Mar., 23 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6708
11.4° Constanța Marți, 23 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6708

Honved - U Craiova 0-0. Oltenii au obținut un egal ”alb” în Ungaria, dar marile ocazii le-au aparținut

Replica API 26 iulie 2019 | 00:00 398

Universitatea Craiova a terminat la egalitate cu echipa maghiară Honved Budapesta, 0-0, joi seara, pe stadionul ETO Park din Gyor, în prima manşă a turului al doilea preliminar al Europa League. Echipa din Bănie a avut prima ocazie, în minutul 3, când Bărbuţ a şutat în plasa laterală.

În minutul 17, a avut loc o ciocnire între Lovric şi Acka, în careul echipei craiovene, iar ambii jucători s-au ales cu răni la cap. Honved a fost periculoasă în min. 26, dar Mateiu a blocat providenţial şutul lui Batik, pentru ca un minut mai târziu Pigliacelli să respingă lovitura de cap a lui Ngog, fază la care Bancu s-a ales și el cu arcada spartă.

Universitatea, care a avut o posesie net superioară, a început bine partea secundă şi Vătăjelu a ratat de două ori: mai întâi a luftat în 6 metri, la centrarea lui Roman, iar apoi şutul său de la 20 de metri a trecut pe lângă poartă. Bărbuţ a ratat şi el o ocazie mare în minutul 72, şutând slab în braţele portarului, la centrarea lui Roman.

sursa: Digisport.ro