Anul XX Nr. 6709
15.5° Constanța Miercuri, 24 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6709

Iașiul lui Mihai Teja rămâne neînvins după primele 4 etape, în timp ce criza Voluntariului se adâncește

Replica API 6 august 2019 | 00:00 318

Poli Iași rămâne neînvinsă după acest start de sezon, moldovenii remizând în deplasarea de la Voluntari, 0-0. Ilfovenii lui Cristiano Bergodi rămân în criză, cu doar două puncte după primele patru etape.

Trupa lui Mihai Teja e, fără îndoială, una dintre surprizele plăcute ale acestui start de sezon. Mai compacți și mai reactivi decât în perioada lui Flavius Stoican, moldovenii practică un fotbal plăcut ochiului. Iar apărarea pare să fie punctul-cheie al începutului bun de sezon al ieșenilor, poarta acestora fiind perforată o singură dată în patru meciuri.

La Voluntari, contra unei echipe fără victorie în acest sezon, Poli a fost la un pas să înscrie în minutul 18, când șutul lui Loshaj s-a dus puțin pe lângă poartă.

Contre apatice ale gazdelor au venit în minutele 25 și 30, când Armaș și Căpățână au încercat în zadar să pună în percol poarta lui Denis Rusu.

S-au mulțumit cu un punct

Iașiul a preferat să rămână în defensivă în repriza secundă. Trupa lui Teja a mizat pe cartea contraatacului, acceptând posesia teritorială a echipei lui Bergodi. Fostul dinamovist Papazoglou a orchestrat o fază periculoasă în minutul 60, când l-a lansat periculos pe Bălan, execuția acestuia fiind blocată însă de Rusu.

S-a terminat 0-0, partida de la Voluntari fiind unica din această etapă în care nu s-a însris niciun gol.

FC Voluntari e pe locul 12, cu două puncte, în timp ce Poli Iași e pe un surprinzător loc 5, cu 8 puncte.

sursa: gsp.ro