Anul XX Nr. 6703
9.4° Constanța Joi, 18 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6703

Iată rezultatele din Champions League! Real Madrid a umilit Ajax

Replica API 4 octombrie 2012 | 00:00 97

Real Madrid a făcut scor în deplasare pe terenul lui Ajax, reuşind o victorie categorică înainte de El Clasico, scor 4-1. Ronaldo a marcat trei goluri, unul mai frumos decat altul, iar la final a plecat cu mingea la subrat, ca amintire. În schimb, Manchester City a scos doar o remiză chinuită cu Borussia Dortmund, scor 1-1. Adevărata surpriză a meciului este că Manchester City a reuşit să scape neînvinsă.Real Madrid a controlat categoric întâlnirea de la Amsterdam, chiar dacă a deschis scorul abia în minutul 42, prin Cristiano Ronaldo, după o acţiune de excepţie a lui Karim Benzema.

Atacantul francez a reuşit ulterior golul serii, la două minute după pauză, printr-o foarfecă de senzaţie din şapte metri.

Ajax a redus din diferenţă în minutul 56, după ce Moisander a punctat cu capul pentru primul gol reuşit în toată istoria de lăncieri împotriva Realului, dar nu a fost suficient.

Ronaldo a făcut 3-1 în minutul 79, cu un şut din 20 de metri, iar două minute mai târziu a mai punctat o dată, printr-o scăriţă.

În celălalt meci din grupă, Dortmund a fost la un pas de o surpriză uriaşă, dar scos doar 1-1 pe terenul lui City, într-un meci în care a ratat o mulţime de situaţii.

Nemţii au ratat două şanse mari în prima repriză, de fiecare dată Gotze lovind bara porţii lui Hart (Pantilimon a fost rezervă).

În cele din urmă, Dortmund a profitat de o pasă greşită a lui Nastasici în minutul 61, iar Reus a înscris fără nicio emoţie.

Campioana Germaniei a ratat însă victorie, deoarece Balotelli a transformat o lovitură de pedeapsă în minutul 90.

După primele două runde, clasamentul grupei D arată astfel: 1. Real Madrid 6p, 2. Dortmund 4p, 3. Manchester City 1p, 4. Ajax 0p.

În următoarea rundă, pe 24 octombrie, Dortmund va întâlni Real Madrid, iar Manchester City va juca în deplasare la Ajax.

Iată rezultatele şi rezumatele celor 16 meciuri!

Zenit - Milan 2-3

Au marcat: Hulk '45, Shirokov 49' / Emanuelson '13, El Shaarawy '16, T. Hubocan a.g. '75

Anderlecht - Malaga 0-3

Au marcat: Elisecu '45, '63, Sanchez '56