Anul XX Nr. 6704
12.5° Constanța Vineri, 19 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6704

Înot: Germanul Lukas Maertens, campion european la 400 m liber

Replica API 19 august 2022 | 00:00 751

Germanul Lukas Maertens a cucerit medalia de aur în proba de 400 m liber, miercuri, la Campionatele Europene de nataţie de la Roma, impunându-se în finala din care înotătorul român David Popovici, campion mondial şi european la 100 m şi 200 m liber, s-a retras, informează presa internaţională.

Lukas Maertens

Lukas Maertens a fost cronometrat în 3:42.50. Medalia a argint a fost obţinută de elveţianul Antonio Djakovic, cu timpul de 3:43.93. Pe ultima treaptă a podiumului a urcat alt german, Henning Muhlleitner (3:44.53), citează Agerpres.

După cum s-a anunţat, David Popovici, care are 17 ani, s-a retras după ce se calificase cu al patrulea timp din serii în finala de la 400 m liber.

Finala probei feminine de 400 m liber a adus de asemenea o medalie de aur pentru Germania, prin Isabel Gose, care a sosit în 4:04.13. Gose a fost urmată la distanţă considerabilă de italianca Simona Quadarella (4:04.77) şi de unguroaica Ajna Kesely (4:08.00).

Britanicul Benjamin Proud a cucerit medalia de aur în proba de 50 m liber, miercuri, la Campionatele Europene de nataţie de la Roma, fiind urmat pe podium de italianul Leonardo Deplano şi grecul Kristian Gkolomeev.

Proud s-a impus în 21.58, fiind mai rapid cu numai două sutimi de secundă decât Deplano (21.60) şi cu 17 sutimi de secundă decât Gkolomeev.

Tot miercuri, proba feminină de 50 m bras din cadrul Europenelor de la Roma s-a încheiat cu victoria înotătoarei lituaniene Ruta Meilutyte, cronometrată în 29.59. Pe locul 2 a fost italianca Benedetta Pilato, 29.71 Pe locul 3 s-a clasat britanica Imogen Clark, 30.31

Pilato este deţinătoarea recordului mondial, stabilit anul trecut.

Finala probei masculine de 100 m spate a consemnat succesul italianului Thomas Ceccon, cronometrat în 52.21. Ceccon l-a devansat cu numai trei sutimi de secundă pe grecul Apostolos Christou. Bronzul i-a revenit francezului Yohann Ndoye Brouard, cu timpul de 52.92.

Ceccon este la a treia medalie de aur la aceste campionate, după ce s-a impus la 50 m fluture şi cu ştafeta 4x100 m liber a Italiei. Sportivul de 21 de ani a devenit campion mondial la 100 m spate în luna iunie la Budapesta, unde a stabilit un nou record mondial.

Miercuri, bosniaca Lana Pudar a câştigat aurul la 200 m fluture, cu timpul de 2:06.81. Argintul i-a revenit danezei Helena Rosendahl Bach (2:07.30), iar pe ultima treaptă a podiumului a urcat italianca Ilaria Cusinato (2:07.77).

Recordul mondial (2:01.81) şi cel european (2:04.27) pe această distanţă rezistă din 2009.

Ungurul Hubert Kos este noul campion european la 200 m mixt, impunându-se în faţa italianului Alberto Razzetti şi a portughezului Gabriel Jose Lopes.

Kos, care are 19 ani, care a stabilit anul trecut recordul mondial la juniori pe această distanţă, a fost cronometrat în 1:57.72, fiind mai rapid cu 10/100 decât Razzetti şi cu 62/100 decât din Lopes.