4.2° Constanța Mar., 19 Mar. 2024
Anul XX Nr. 6673
4.2° Constanța Marți, 19 Martie 2024 Anul XX Nr. 6673

Jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu a câştigat turneul de la Indian Wells

Replica API 18 martie 2019 | 08:50 443

Bianca Andreescu

Canadianca de origine română, Bianca Andreescu, locul 24 WTA, a câştigat, duminică, în direct la Digi Sport 2, finala turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells, după ce a întrecut-o, în finală, cu 6-4, 3-6, 6-4, pe Angelique Kerber, locul 8 WTA.

Andreescu are o serie incredibilă de meciuri în 2019, în care a câştigat 28 de partide şi a pierdut doar 3, disputând o finală WTA, la Auckland, şi câştigând un trofeu 125k, la Newport Beach. La Indian Wells, jucătoarea canadiană a devenit prima benefiară a unui wild card care ajunge în finală.

În urma acestei victorii, Simona Halep, acum pe locul 3 WTA în clasamentul live, va rămână pe această poziţie, în ierarhia de luni.

"În primul rând vreau să o felicit pe Angelique Kerber pentru cum a jucat toată săptămâna, a fost o onoare pentru mine să împart terenul cu tine. Sper ca exemplul meu să fie urmat şi de alţi tineri sportivi, am crezut mereu că dacă munceşti din greu şi crezi în tine, poţi obţine performanţe.

Este un moment devenit realitate, un rod al muncii mele de ani de zile", a spus Bianca Andreescu, la finalul meciului, care a încheiat discurrul cu un mesaj în limba română pentru toţi susţinătorii ei din ţară:

"Mulţumesc că sunteţi cu mine şi vă iubesc".