10.4° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
10.4° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

Kazahstan a umilit Scoţia în preliminariilor EURO 2020

Replica API 22 martie 2019 | 00:00 429

Naţionala de fotbal a Kazahstanului a debutat în forţă în preliminariile EURO 2020 producând o primă surpriză joi seara în Grupa I prin victoria cu 3-0 (2-0) obţinută în faţa reprezentativei Scoţiei, pe Astana Arena.

Iuri Perţuh a deschis scorul în minutul 6, Ian Vorogovschi l-a majorat după alte patru minute, pentru ca Baktiyar Zainutdinov să închidă tabela în minutul 51.

Rezultatul este cu atât mai surprinzător cu cât Kazahstan nu a obţinut nicio victorie în cele zece partide disputate în preliminariile CM 2018 din Rusia, iar în preliminariile EURO 2016 înregistrase doar un succes, 1-0, în faţa Letoniei.

În celelalte partide din Grupa I, Cipru va juca împotriva reprezentativei San Marino, iar Belgia cu Rusia.

Naţionala României, care face parte din Grupa F, va debuta în meciurile de calificare la EURO 2020 sâmbătă seara, în deplasare, contra Suediei.

sursa: agerpres.ro