Anul XX Nr. 6708
11.2° Constanța Marți, 23 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6708

KS Cracovia, învinsă acasă de Jagiellonia Bialystok, în campionatul Poloniei

Replica API 2 iunie 2020 | 00:00 907

Jagiellonia Bialystok, cu fundaşul român Bogdan Ţîru titular, a învins-o cu 1-0 în deplasare pe KS Cracovia, la care Cornel Râpă şi Sergiu Hanca au fost titulari, duminică, în etapa a 27-a a campionatului de fotbal al Poloniei.

Unicul gol al partidei a fost reuşit de Przemyslaw Mystkowski (88), la doar două minute de la intrarea sa pe gazon.

Hanca a primit un cartonaş galben în min. 19. Ţîru a jucat doar 37 de minute la oaspeţi, după care a fost înlocuit cu Andrej Kadlec.

În alte partide jucate duminică, Wisla Plock a fost învinsă acasă de Korona Kielce cu 4-1, iar Lechia Gdansk s-a impus dramatic în faţa formaţiei Arka Gdynia cu 4-3, prin golul marcat de Flavio Paixao (90+7), din penalty. Atacantul portughez a reuşit un hat-trick în acest meci.

În clasament, pe primul loc se află Legia Varşovia, cu 54 puncte, urmată de Piast Gliwice, 46 puncte, Slask Wroclaw, 43 puncte, Lech Poznan, 42 puncte, KS Cracovia, 42 puncte, Pogon Szczecin, 41 puncte, Lechia Gdansk, 41 puncte, Jagiellonia Bialystok, 40 puncte, etc., conform agerpres.ro.