13.4° Constanța Vin., 19 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6704
13.4° Constanța Vineri, 19 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6704

Lazio - Atalanta 1-3. Echipa din Bergamo își consolidează locul 4, în timp ce lazialii pot rata Europa

Replica API 6 mai 2019 | 00:34 353

Fără Ştefan Radu în lot, Lazio a deschis repede scorul în meciul cu Atalanta: Parolo a marcat după trei minute! Oaspeţii au replicat prin Zapata, care a restabilit egalitatea la jumătatea primei reprize! Atalanta a dat lovitura în partea a doua a meciului. Castagne a marcat pentru 2-1 după o fază lucrată excelent de Gomez. Djimsiti a închis tabela la 3-1 după un corner executat de acelaşi Gomez, iar Atalanta a plecat cu trei puncte mari de pe Olimpico din Roma.

Trupa lui Gasperini își consolidează astfel locul 4 în Serie A și ajunge la 10 partide fără eșec la rând în campionat. De partea cealaltă, Lazio spune adio speranțelor de a prinde ultimul loc de UEFA Champions League, și riscă să piardă chiar prezența în Europa League. Singura consolare pentru biancocelesti rămâne Cupa Italiei, în finala de pe 15 mai urmând să joace chiar împotriva Atalantei.

sursa: Digisport.ro