7.4° Constanța Sâm., 20 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6705
7.4° Constanța Sâmbătă, 20 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6705

Liga Elitelor U17: LPS Banatul - Viitorul 1-4. Academia Hagi a mai câștigat un trofeu!

Replica API 27 mai 2019 | 00:00 374

Echipa U17 a Viitorului a câștigat finala Ligii Elitelor, disputată contra celor de la LPS Banatul Timișoara, cu scorul de 4-1.

Astfel, la o zi după ce a câștigat Cupa României cu echipa de seniori, Gheorghe Hagi a mai obținut un trofeu, de această dată pentru palmaresul Academiei.

În meciul disputat la Centrul Național Buftea, constănțenii s-au impus la o diferență de trei goluri în fața bănățenilor.

Viitorul a deschis scorul încă din minutul 3, prin reușita lui Voicu, jucător care a stabilit rezultatul primei reprize, 1-0.

În partea secundă a jocului, constănțenii s-au dezlănțuit. Au marcat trei goluri în trei minute. Munteanu a reușit „dubla”, în minutele 50, respectiv 51, iar Ilie și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, în minutul 53.

Bănățenii au marcat golul de onoare, în minutul 83, când Tymoș l-a învins în careul mic pe portarul constănțenilor.

Pentru Viitorul a jucat și Nicolas Popescu, fiul lui Gică Popescu, introdus pe teren în minutul 66. E primul titlu de campion al său.

În semifinale, Viitorul U17 a trecut de Csikszereda Miercurea Ciuc U17, în două rânduri (6-2 în tur și 3-1 în retur).

De cealaltă parte, LPS Banatul s-a impus în fața celor de la FCSB, cu scorul de 6-0, după ce în tur, cele două formații au remizat, scor 3-3.

Finala mică a fost câștigată de Csikszereda Miercurea Ciuc, la loviturile de departajare. FCSB a condus din minutul 6, până în minutul 89, când ciucanii au restabilit egalitatea, ducând meciul în prelungiri.