Anul XX Nr. 6711
12.4° Constanța Vineri, 26 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6711

Liga I: FC Viitorul Constanţa - Politehnica Iaşi 1-2

Replica API 10 aprilie 2021 | 23:58 1661

Politehnica Iaşi a învins-o pe FC Viitorul Constanţa cu scorul de 2-1 (0-0), în deplasare, într-un meci din etapa a 24-a a Ligii I de fotbal.

Oaspeţii au deschis scorul prin muntenegreanul Uros Djuranovic (51), dar Viitorul a egalat pe final, prin congolezul Juvhel Tsoumou (82). Andreas Calcan (86), fost jucător la Viitorul, a marcat golul victoriei ieşenilor, pe contraatac.

În tur, Viitorul s-a impus cu 3-0 în deplasare.

Cu Mircea Rednic antrenor, FC Viitorul are un bilanţ de 2 victorii, 9 egaluri şi 7 înfrângeri (15 puncte).

Meciul dintre FC Viitorul Constanţa şi Politehnica Iaşi a fost suspendat, la 22 februarie, de arbitrul Andrei Florin Chivulete, în min. 68, la scorul de 0-0, din cauza ceţii.

Chivulete a considerat că jocul nu se mai poate desfăşura în condiţiile existente şi a decis întreruperea jocului, trimiţând jucătorii la cabine. Partida urma să se reia din minutul 68, pe 23 februarie, de la ora 16:00, dar jocul nu s-a putut desfăşura nici atunci din cauza ceţii. Pe 8 aprilie, meciul s-a jucat integral şi nu din minutul întreruperii.

FC Viitorul Constanţa - CSM Politehnica Iaşi 1-2 (0-0), Academia Hagi - Stadion Central - Ovidiu

Au marcat: Juvhel Tsoumou (82), respectiv Uros Djuranovic (51), Andreas Calcan (86).

Arbitru: Marian Barbu (Făgăraş); arbitri asistenţi: Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe), Marius Cristian Marchidanu (Brăila); arbitru de rezervă: George Cătălin Găman (Craiova)

16 Politehnica Iaşi 29 6 4 18 28-64 22

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte, scrie agerpres.ro.