10.4° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
10.4° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

Liga I: FC Voluntari - CS Gaz Metan Mediaş 0-3

Replica API 20 august 2019 | 00:00 342

Gaz Metan Mediaş s-a impus cu categoricul scor de 3-0 (2-0) pe terenul lui FC Voluntari, într-un meci disputat luni în etapa a 6-a a Ligii I de fotbal.

Într-o întâlnire controlată de oaspeţi, Dumitru Cardoso a deschis scorul în minutul 28 cu o lovitură de cap la un corner. Ardelenii au punctat din nou în minutul 43, prin fundaşul Mihai Velisar, ce a deposedat un adversar şi a făcut o cursă spectaculoasă. Atât Cardoso, cât şi Velisar sunt la primele goluri în Liga I.

Sergiu Buş a mărit diferenţa în min. 53, după o pasă a lui Cardoso. Buş a fost aproape de dublă un minut mai târziu, dar a trimis în transversală.

Prima ocazie clară a gazdelor a venit foarte târziu, în min. 76, când portarul Pleşca s-a remarcat la şutul lui Ţîră.

Antrenorul Edi Iordănescu a revenit pe banca lui Gaz Metan, după ce a lipsit din cauza unei suspendări şi a unor probleme medicale.

Echipa din Mediaş, neînvinsă în actualul sezon, a acumulat 12 puncte şi este pe poziţia a treia a clasamentului.

FC Voluntari, cu 5 puncte, se află pe locul 10. Formaţia pregătită de Cristiano Bergodi are o singură victorie, 3-1 în deplasare cu FCSB în etapa precedentă.

FC Voluntari - CS Gaz Metan Mediaş 0-3 (0-2), Stadion ''Anghel Iordănescu'' - Voluntari

Au marcat: Dumitru Cardoso (28), Mihai Velisar (43), Sergiu Buş (53)

Arbitru: Cătălin Popa (Piteşti); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe); arbitru de rezervă: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe)

Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Imilian Şerbănică (Bragadiru) - LPF

sursa: agerpres.ro