17.1° Constanța Joi, 25 Apr. 2024
17.1° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

Liverpool – Chelsea 0-1. Echipa lui Klopp este la pământ și poate rata Liga Campionilor după cinci eșecuri la rând pe Anfield

Replica API 6 martie 2021 | 00:01 1270

Liverpool a ajuns la opt eșecuri în 27 de etape! Echipa lui Jurgen Klopp a pierdut și cu Chelsea, scor 0-1. Unicul gol a fost reușit de Mason Mount, în minutul 42.

Campioana Angliei a pierdut trei puncte vitale în cursa pentru un loc de Liga Campionilor: Chelsea s-a distanțat acum la 4 puncte de Liverpool și speră chiar să prindă locul al doilea, pe care se află acum Manchester United. Niciodată în istoria lui Liverpool nu s-a întâmplat ca echipa să piardă cinci meciuri la rând pe Anfield, iar Klopp pare tot mai tentat să preia naționala Germaniei.

Liverpool – Chelsea 0-1. Jurgen Klopp, în pericol să nu prindă Liga Campionilor

Chelsea a început mai bine, iar Werner, care a avut și un gol anulat cu ajutorul VAR, putea să deschidă scorul la ocazia mare pe care a avut-o.

Liverpool putea să deschidă scorul la șansa mare ratată de Mane, iar în loc de 1-0 scorul a devenit 0-1. Mount a reușit unicul gol al derby-ului de pe Anfield în minutul 42. Englezul a luat o acțiune pe cont propriu și a înscris cu un șut excelent, profitând însă și de marcajul prea larg al lui Fabinho.

Werner putea rezolva definitiv ecuația meciului în minutul 77, dar Alisson a fost la post.

Liverpool a rămas fără șut pe poartă până în ultimele minute, atunci când Wijnaldum nu i-a dat mari emoții lui Mendy, cu o lovitură de cap.

Echipa lui Klopp n-a avut forța să evite eșecul, iar „cormoranii” au rămas cu un singur gol înscris pe Anfield în 2021: reușita i-a aparținut lui Mohamed Salah, care a marcat din penalty cu Manchester City, în eșecul usturător suferit de Liverpool, scor 1-4, scrie prosport.ro.