17.4° Constanța Joi, 25 Apr. 2024
17.4° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

Lucian Bute a câştigat meciul cu Glen Johnson şi îşi păstrează titlul mondial! Vezi video

Replica API 6 noiembrie 2011 | 00:00 163

A boxat accidentat din repriza a patra!

Pugilistul român Lucian Bute l-a învins în această dimineaţă la puncte, prin decizie unanimă, după 12 runde, pe jamaicanul Glen Johnson, într-un meci în care şi-a apărat pentru a noua oară centura mondială a categoriei supermijlocie, versiunea IBF.

Partida s-a disputat la Quebec City şi a fost urmărită de peste 15.000 de spectatori. Disputa n-a fost una spectaculoasă, dar Bute a dominat lupta de la început şi pînă la final. Astfel, Bute şi-a trecut în cont a 30-a victorie la profesionişti din tot atâtea meciuri, dintre care 24 prin KO.

Doi dintre cei trei arbitri i-au dat toate rundele lui Bute, doar unul singur fiind de părare că Johnson a câştigat o repriză. Astfel, scorul oficial al fost 119-109, 120-108 si 120-108, Bute fiind declarat învingător în unanimitate.

Bute, care va reveni în ţară pe 11 noiembrie, a intrat în ring pe melodia cântata de U2, "Where the streets have no name".

După meci, Bute a declarat, potrivit gsp.ro: "În repriza a patra m-am accidentat, însă am lăsat deoparte orice durere. Sper doar să nu fie ceva grav (...) Le mulţumesc românilor. Sunt convins că au fost foarte mulţi cei care s-au trezit în această dimineaţă pentru a vedea meciul. Asta contează foarte mult pentru mine. Merită orice sacrificiu, merită toată munca pe care am depus-o pentru aceste emoţii".

Sursa: realitatea.net