10.6° ConstanÈ›a Vin., 29 Mar. 2024
10.6° ConstanÈ›a Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

Luton - Manchester United 0-3

Replica API 24 septembrie 2020 | 00:30 1173

Manchester United s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Ligii Angliei, marți seară, după ce a trecut de Luton, formație din eșalonul secund, în deplasare, scor 3-0.

Ole Gunnar Solskjaer a mizat pe o formație experimentată, însă în poartă s-a regăsit debutantul Dean Henderson, revenit după împrumutul la Sheffield United. De asemenea, mijlocașul Dony van de Beek, transferat recent de la Ajax, a fost titular.

Luton - Manchester United 0-3. Mata, Rashford și Greenwood califică echipa lui Solskjaer în optimile Cupei Ligii Angliei

Primul gol al partidei a fost înscris din penalty, în minutul 40, de Juan Mata. Brandon Williams a fost cel care a obținut lovitura de pedeapsă, după ce a fost faultat în careu de George Moncur.

Marcus Rashford a risipit emoțiile în minutul 88, la scurt timp după ce a intrat pe teren. L-a urmat în minutul 90+2 Mason Greenwood, un alt jucător trimis în repriza a doua de Solskjaer, care a stabilit scorul final.

În urma acestui succes la limită, Manchester United s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Ligii Angliei, acolo unde se va duela cu învingătoarea din partida Preston North End - Brighton & Hove Albion.