8.4° Constanța Sâm., 20 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6705
8.4° Constanța Sâmbătă, 20 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6705

Lyon - Bayern 0-3. Nemții câștigă după un joc superb și vor întâlni PSG în finala UCL

Replica API 22 august 2020 | 00:10 1418

Francezii au început furtunos, cu Depay, care a ratat singur cu portarul. De cealaltă parte, Goretzka a lovit prost mingea și a ratat o șansă bună, apoi tot Lyon a fost mai periculoasă și a mai trecut pe lângă gol de două ori, pentru ca apoi să lovească bara prin Ekambi.

Lyon - Bayern 0-3. Francezii au avut o bară

Avântul francezilor a fost spulberat în minutul 18, când Gnabry a deschis scorul pentru Bayern cu un șut la vinclu. Din acel moment parcă a început alt meci, iar bavarezii au ratat ocazie după ocazie.

Muller a dat pe lângă minge din careu, iar Gnabry l-a evidențiat pe Lopes. Același Gnabry a reușit dubla în minutul 33, iar Lewandowski a trecut milimetric pe lângă o minge și a ratat ultima șansă a primei reprize.

În partea secundă, Perisic a ratat singur cu portarul, iar Lyon a avut și ea două șanse, prin Marcelo și Ekambi, singur cu Neuer. Puștiul Cherki a luftat din careu, iar apoi Bayern a ratat prin Coutinho.

Tot Coutinho a marcat, dar golul i-a fost anulat, pe motiv de offside. Aouar a mai irosit o situație bună pentru Lyon, iar Lewandowski a pus cireașa pe tort în minutul 88. Golgheterul polonez a ajuns la 15 goluri în 9 partide de Champions League jucate în acest sezon pentru Bayern.

Superatacantul a marcat în fiecare partidă din acest sezon, în timp ce echipa sa, Bayern, este singura care a câștigat toate meciurile disputate în UEFA Champions League în acest sezon, conform digisport.ro.