Anul XX Nr. 6710
12.4° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

Manchester City a câștigat al doilea titlu consecutiv în Premier League

Replica API 13 mai 2019 | 00:00 331

Manchester City a câștigat al doilea titlu consecutiv în Premier League, după victoria facilă de pe terenul lui Brighton, unde Florin Andone a intrat pe teren abia în minutul 68.

Lupta la titlu dintre Manchester City și Liverpool s-a dat până în ultima etapă, însă „cetățenii” lui Pep Guardiola au avut câștig de cauză.

Liverpool a jucat cu Wolverhampton de la aceeași oră cu partida Brighton - Manchester City. Mane a deschis scorul în minutul 17 pentru Liverpool și „cormoranii” visau frumos, mai ales când în minutul 27 Murray deschidea scorul cu City.

Doar un minut a condus-o Brighton pe City, apoi Aguero a egalat și a dat startul golurilor în poarta gazdelor. Laporte a majorat diferența 10 minute mai târziu, Mahrez a înscris și el dopă pauză, iar Gundogan a stabilit scorul final, 4-1.

City a câștigat titlul cu doar un punct în fața lui Liverpool. Pentru elevii lui Guardiola acesta e al doilea titlu consecutiv și al 6-lea din istorie.

sursa: gsp.ro