10.8° Constanța Mar., 23 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6708
10.8° Constanța Marți, 23 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6708

Manchester City a învins-o pe PSG cu 2-1, în deplasare, în semifinalele Ligii Campionilor

Replica API 30 aprilie 2021 | 23:23 1301

Manchester City a făcut un pas important spre finala Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Paris Saint-Germain cu scorul de 2-1 (0-1), în deplasare, în prima manşă a semifinalelor.

Finalista ediţiei trecute a deschis scorul prin Marquinhos (15), dar echipa antrenată de Pep Guardiola a întors rezultatul în repriza secundă, prin golurile înscrise de Kevin De Bruyne (64) şi Riyad Mahrez (71), scrie Agerpres.

PSG a avut un forcing de început de meci, ratând prin Neymar (13), al cărui şut a fost respins de conaţionalul Ederson. Două minute mai târziu, echipa pregătită de Mauricio Pochettino a deschis scorul prin brazilianul Marquinhos, căpitanul campioanei Franţei marcând cu capul în urma unui corner executat de Angel Di Maria (15).

La poarta cealaltă, Navas s-a remarcat la mingea trimisă de Bernardo Silva (21).

Paredes a avut o ocazie periculoasă (28), însă mingea expediată cu capul de argentinian a trecut razant cu vinclul.

Navas a fost atent în min. 42, la şutul lui Foden, pe direcţia sa.

City a ieşit mai decisă de la cabine şi a preluat controlul jocului, dar aproape de gol au fost tot gazdele, însă lui Verratti i-a lipsit un vârf de bocanc pentru a introduce în plasă mingea centrată de Mbappe în faţa porţii (57).

Pentru PSG a urmat un sfert de oră catastrofal, în care a primit două goluri şi a rămas în zece oameni.

Oaspeţii au reuşit egalarea în urma unei execuţii inspirate a lui De Bruyne, care a trimis un şut-centrare la colţul lung, iar Navas nu a apreciat bine traiectoria mingii, care a intrat în plasă (64).

Manchester City a trecut în avantaj în min. 71, după ce algerianul Riyad Mahrez a marcat din lovitură liberă, profitând de destrămarea zidului din faţa sa.

În min. 77, Idrissa Gueye a primit cartonaşul roşu pentru un fault brutal asupra lui Gundogan şi toate speranţele parizienilor într-o eventuală egalare s-au spulberat.

City a fost aproape de golul al treilea, dar Navas a respins mingea şutată de Foden (87).

Manchester City are acum 18 victorii consecutive în deplasare în toate competiţiile, pierzând doar două meciuri din ultimele 29 jucate în Champions League.

Manşa secundă se va juca marţi, la Manchester.